Kontrola komínu

Už máte zkontrolovaný komín?

Opět je tu období, kdy musí být zkontrolován komín. Komín je nedílná část domu, bohužel se na ni ve velkém zapomíná. Pokud jste i vy na svůj komín zapomněli, měli byste ho nechat zkontrolovat dříve, než přijde zima. V případě, že byste komín nechali na pospas tuhé zimě, nemuselo by se vám to vyplatit. Kromě toho, že riskujete nejen velký malér, tak byste měli na triku i případnou pokutu, a tu si rozhodně za klobouček nechce dát nikdo.

Pokud jste už začali topit, kontrola komínu je už zbytečná. Ideální období pro kontrolu komínů je po ukončení topné sezony nebo případně začátek topné sezony. Jelikož byl letošní říjen nadmíru teplý, mnozí z nás ještě s topnou sezonou nezačali, proto si rychle nechte komín zkontrolovat, ať zbytečně neplatíte třeba před Vánoci.

Mnozí lidé si možná neuvědomují, jak velká pokuta jim může náležet v případě, že si nenechají zkontrolovat komín. Nejen, že s výrazně zvyšuje riziko vzniku požáru, ale také hrozí i mnohatisícová pokuta, která může zabolet zejména před zmiňovanými vánočními svátky.

Požáry jsou na každoročním pořádku

Bohužel každý rok hasiči vyjíždí k požárům, které vznikají z toho důvodu, že nebyl komín zkontrolován a případně vytištěn. Požárů způsobených komíny neustále přibývá, škody se pohybují i v řádech desítek milionů korun. Samozřejmě milionové škody nejsou to jediné, co se s požáry pojí. Požáry mohou být také pro řadu z nás nebezpečné, můžou nám způsobit zranění nebo při nich můžeme také umřít.

Pokud bychom měli být konkrétnější, jen během loňské topné sezony došlo ke skoro tisícovce požárů, jejichž škody se vyšplhaly až do více 64 milionů korun. Bohužel ani loňské požáry se neobešly bez zranění a bez mrtvých. Mrtví byli dva, zatímco zraněných osob rovnou 46.

Požáry vznikají přímo v komíně

Když si necháte čas zkontrolovat a pročistit komín, zamezíte vzniku požárů. Nejčastěji totiž požáry vznikají právě v komíně. Z celkového počtu loňských požárů vzniklo v komínech 846 z nich.