Změna času

Upřednostní vláda zimní nebo letní čas?

Před nedávnem jsme si opět po půl roce měnili ručičky na hodinách. Přidali jsme si hodinu k dobru, což znamenalo, že jsme o hodinu víc spali. To je ostatně dobrá zpráva, ovšem změna letního času na zimní a obráceně má dost špatný dopad na náš organismus. Je vědecky dokázané, že tělo se cítí unavenější, dokonce přibývá i dopravních nehod. Proto oceňujeme, že vláda se rozhodne buď pro zimní, nebo pro letní čas. Je tedy možné, že letos jsme si měnily ručičky už úplně naposled.

Zatím sice není jasné, jestli se zavede jednotný čas, ale podle premiéra Andreje Babiše to vypadá, že se s ručičkami hodinek už nepohne. Důvod je takový, že se kabinet podle všeho přiklání k názoru, že zimní čas je lepší než letní. Do budoucna bychom tak už nikdy nemuseli měnit ručičky, pokud by byl zimní čas skutečně zaveden jako prioritní.

Proč ustanovit jednotný čas?

I když se najde většina lidí, kteří podporují názor, že by se měl ustanovit jeden jediný čas, najdou se ti, kteří názor bojkotují. Podle premiéra má však sjednocení času mnoho praktických důvodů. Děti mají třeba problémy s usínáním v letních měsících, zavedení zimního času by jim tak hodinu přidalo a mohli by chodit spát opravdu v době, kdy jsou unavené.

Dalším praktickým důvodem je podle všeho souměrnost světla a tmy. Nejvíce světla by tak stále bylo kolem poledne, největší tma by padla na dobu kolem půlnoci, jak to má být.

Navíc díky tomu, že se sjednotí čas v jeden, nebudou se vyskytovat komplikace v celosvětovém měřítku. Přece jen po celé Evropě je několik časových pásem, u nás by se tak časové pásmo konečně ustálilo a během roku se nijak neměnilo, jako je tomu nyní.

Východ slunce už ve čtyři hodiny ráno

Pokud by vláda opravdu svolila k tomu, že by se zavedl zimní čas, znamenalo by to, že úsvit by připadal už na čtvrtou hodinu ranní v letních měsících. Tma by v tentýž měsíc byla o hodinu dříve. Sice by to bylo příští rok především o zvyku (mnozí by jistě dřívější tmu nezaregistrovali), ale ubylo by nejen zdravotních komplikací, ale také i jiných problémů, které se s posouváním času pojí.