mravenci staví

Mravenci postaví i Eiffelovku pomocí svých těl

Vědci neustále bádají a přichází na neuvěřitelné věci. Nyní přišli na to, že mravenci dokážou ze svých těl postavit třeba i Eiffelovku. Ohniví mravenci jsou velmi obávanými predátory a zručnými staviteli. Georgijský technický institut v americké Atlantě dokázal díky vědcům zdokumentovat, jak mravenci ze svých těl dokázali vybudovat konstrukci ve tvaru Eiffelovy věže. Svou schopnost využívají pro překonávání vysokých překážek v době, kdy přesunují kolonie a hledají potravu.

Výzkum mravenců

Vědecký tým profesora Davida Hua bedlivě sledoval skupinu mravenců ve skleněné nádobě, kam byla umístěna tenká tyčinka. Mravenci ji nejdříve obalili svými těly a pak kolem utvořili kompaktní zvonovitý útvar. Nebyl zvolen vůdce, ani vytvořen plán. Pracují tak trochu způsobem pokus-omyl, ale konstrukce jim nakonec pomáhá přežít. Mravenci hledají ve vytvářené struktuře volné místo jako hledá řidič na zaplněném parkovišti. Jakmile jej najde ve většině ve vrchní části, tak zaparkuje a připraví se na příchod dalších mravenců. Spoluautor výzkumu profesor CraigTovey dodává, že mravenci zvládnou 750x vyšší váhu své tělesné hmotnosti aniž by se jakkoliv zranili. Nejvíce jim vyhovuje podepírat 3 další jedince.

Výzkumy a poznatky

Před pár lety vědci zkoumaly, jak na sebe mravenci napojují jednotlivá těla a staví z nich zcela nepotopitelné vory. Nová zjištění by mohla posunout kupředu vývoj modulárních robotů přizpůsobujících svůj tvar okolnostem. Celkem 95 % druhů mravenců, které kdy žily na naší Zemi, vyhynulo. Zbývající objevili vysoce efektivní způsoby přežití. Sledování procesů vždy vede k novým, předem neznámým procesům a designinspirovaný přírodou je silný nástroj zefektivnění společnosti. Mravenci jsou velkým přínosem pro člověka.