Korfbal: Kolektivní míčová hra pro všechny

Korfbal: Kolektivní míčová hra pro všechny  

Míčový sport, který má své kořeny v Nizozemsku. Něco jako basketball, ale bez driblinku. Kolektivní hra, kdy nastupují muži i ženy na jedno hřiště. Už jste o tomto nevšedním sportu slyšeli?  

Historie sportu  

Jak již bylo zmíněno výše, korfbal pochází z Nizozemska, kde se na počátku 20. století vyvíjel jako sport, který měl propojit oddělenou tělesnou výchovu dívek a chlapců. Hlavním cílem rozvoje korfbalu bylo zamezit vytváření rozdílů v chlapeckých a dívčích sportech a zároveň podpořit soutěživost obou pohlaví v jednom týmu.  

V roce 1920 byl korfbal poprvé představen světu na olympijských hrách v Antverpách. Již ve 30. letech minulého století vznikaly první korfbalové asociace, hlavně tedy v Belgii a Nizozemsku.   

První čeští hráči se do kontaktu s korfbalem dostali v 80. letech. Ještě před revolucí byla provedena menší osvěta, která měla za cíl zařadit tento nevšední sport do školních osnov. Již v roce 1991 vznikl v Čechách první korfbalový svaz.  

Průběh hry  

Jeden tým tvoří 8 hráčů – 4 muži, 4 ženy a hraje se 2 x 25 minut. V týmu se hráči rozdělí na útočníky a obránce. Po dvou koších se tyto role automaticky obrací. Cílem hry je nastřílet co nejvíce košů, které jsou umístěny na stojanu ve výšce 3,5 m. Hráči se musí vyvarovat technických a fyzických přestupků.   

Velkou zajímavostí je, že hráči mohou bránit pouze hráče stejného pohlaví a fyzický kontakt je hodně omezen, aby nedošlo k jakémukoliv násilí. Dalším specifikem korfbalu je tzv. bráněná střelba. Útočník nesmí vystřelit v momentě, kdy je mezi ním a košem obránce, který se snaží bránit míč. Útočník je od obránce vzdálen maximálně na délku paže a s míčem udržuje neustálý oční kontakt.   

Standardně se korfbal hraje s míčem o velikosti 5, ale pokud se jedná o utkání dětí nebo dorostenců, mohou být ke hře použity i míče velikosti 3 a 4.   

Korfbal ve světě  

Ke korfbalové špičce patří Nizozemsko a v těsném závěsu je sousední Belgie. Česká republika patří k zemím, o kterých je v korfbalovém světě také hodně slyšet. Korfbalový svaz eviduje v Česku přes 2 tisíce hráčů a největším úspěchem je doposud stříbrná medaile z Mistrovství Evropy ve Španělsku v roce 2002. Korfbal je kolektivní sport, který staví muže i ženy do jednoho hracího pole. Rozšíří se tento fenomén i do dalších sportů?