Říká se, že ve víně se skrývá pravda. Kromě pravdy se však zejména na toulkách po vinicích skrývá velký zážitek. Pokud paříte mezi vášnivé vinaře, měli byste se vydat vstříc pravým vinařským výletům. I když na mnoha místech neodchytnete vinobraní, které je pro vinaře svátkem v roce, můžete se vydat do vinic i v jiných částech roku, kdy to zde také vypadá k světu.
Kam za vínem: do Mělníku
Věděli jste, že Mělník byl samotným Karlem IV. stanoven hlavním městem českého vinařství? Víno se zde pěstovalo už kolem devátého století, což prokazují hlavně archeologické záznamy. Svah je osázený vinicemi, dokonce se zde nachází i legendární vinice svaté Ludmily, ze které se může nahlédnout na zámek tyčící se nad soutokem největších českých řek.
Víno ze zdejšího kraje bývá oceňováno v mnoha vinařských soutěžích, proto stojí rozhodně za ochutnání a minimálně také za to, abyste si s sebou z výletu odnesli jednu láhev.
Kam za vínem: do Litoměřic
Kromě Mělníku můžete navštívit také Litoměřice, jež se také řadí mezi atraktivní vinařské oblasti. Turisté budou nadšení hlavně ze zdejší vinařské stezky, která je dlouhá zhruba patnáct kilometrů a končí v přístavišti Lovosice.
Význam litoměřického vinařství je v současné době už trochu menší, ale když se podíváme do minulosti, zjistíme, že Litoměřice patřily k významným vinařským městům už od středověku.
Kam za vínem: do Kutné Hory
Kdy se položí otázka: „Kam za vínem?” člověk si automaticky vybaví Pálavu nebo jižní Moravu. Jen málokdo si však vybaví Kutnou Horu, kde má vinařství taktéž dlouhou tradici v pěstování vinné révy. Dokonce se o vinařství zde mluví ve stejný čas, jako zde probíhala těžba stříbra.
Víno se zde aktuálně rozpíná na zhruba padesáti hektarech a vína se zde vyrábí hlavně kořenitá, minerální. Vyhlášené je zde hlavně Chardonnay, taktéž se má ochutnat Tramín červený.