Jak vytvořit plodné obchodní vztahy

Jak vytvořit plodné obchodní vztahy 

Pokud chcete uspět na trhu, musíte mít vybudované skutečně dobré vztahy, a to nejen s obchodními partnery, ale také důležitými i méně důležitými zákazníky. Jinými slovy je to ideální základ toho, že v budoucnu nakoupí znovu u vás a že nevyužijí konkurence, které je kolem nás jako máku. Mnozí úspěšní tvrdí, že pečovat o obchodní vztahy bychom měli stejně jako o milenky. A i když se nemá obvykle míchat nebo srovnávat profesní a osobní život, na tomto tvrzení něco je, nemyslíte? 

Přistupujte ke klientům a obchodním partnerům čestně 

I když se ve světě byznysu dá polemizovat nad tím, že s poctivostí nejdál dojdeš, minimálně ke svým obchodním partnerům a klientům bychom měli přistupovat čestně. Zejména když na počátku společné spolupráce nastavíte laťku poměrně vysoko. Pokud se vám i nadále podaří žít podle hodnot, které zastáváte, vybudujete si tím skutečně neprůstřelné vztahy s vašimi klienty. 

Dělejte jim radost 

Úkolem každého podnikatele je vybudovat si dobrý vztah s obchodními partnery a zákazníky. Jak už bylo zmíněno, nedovolte, aby se přikláněli k někomu jinému. Aby se vám podařilo dosáhnout tohoto efektu, dělejte ostatním radost. Nemusíte kupovat drahé luxusní dary, ale stačí, když jim darujete nějaký reklamní předmět, který vás bude neustále připomínat. 

Budujte přátelství 

Už jste někdy zkoušeli dát vyhazov někomu, kdo vám přirostl k srdci a v kom jste viděli potenciál, ovšem okolnosti vyžadovali, abyste jim skutečně předali podepsanou výpověď? Příliš mnoho se vám z dobře vybudovaného vztahu nechtělo, že ano? A přesně takto by měly vypadat i obchodní vztahy, ze kterých však nebude chtít vystoupit druhá strana zkrátka a dobře proto, že si vás oblíbí.  

Snažte se tedy budovat obchodní vztahy na přátelské rovině. Ano, zabere to hodně času, ale do budoucna to přinese samá pozitiva a zisky. Potřebovat budete také jistou míru pochopení a nejen jednu schůzku, kterou budete muset absolvovat.