Jak se starat o vodní želvu

Jak se starat o vodní želvu

Vodní želva pro svůj život potřebuje stálé podmínky, dostatek vody, souše i tepla. Poradíme, jak se o ni správně starat. Jak má vypadat terárium, a čím želvu živit? 

Životní prostor

Základem spokojeného zvířete je dostatek životního prostoru. Ostatně během pandemie jsme si všichni vyzkoušeli, jak je nepříjemné, když je prostoru nedostatek. Akvárium proto zvolte co možná největší, aby měla želva dostatek prostoru pro zdravý pohyb na souši i ve vodě. 

Nezapomeňte na souš

Každá vodní želva potřebuje prostor, kde se bude chodit vyhřívat a odpočívat. Akvárium by proto mělo mít také souš. Jak tento prostor vytvořit? Může se jednat o prostorný kámen, nebo o kus dřeva. Vstup do vody musí být pro želvu dostatečně bezpečný a pohodlný. 

Bez filtrace to nepůjde

Želva jí smíšenou stravu, proto je důležité, aby byla ve vodě umístěna filtrace. S její pomocí můžete měnit vodu jen jednou za tři týdny. V akváriu se vám díky filtraci nebudou tvořit bakterie, voda a vzduch nebude zapáchat. 

Speciální žárovka

Vodní želva tráví určitou část dne na slunci. Pomáhá jí to zbavit se parazitů a bakterií, ale také vstřebávat vápník z potravy. Aby byla želva zdravá, potřebuje speciální žárovku s UVB zářením. Speciální lampy jsou k dostání v profesionálních prodejnách s akvaristickými potřebami. 

Pohlídejte si vápník

Ve volné přírodě se vodní želvy živí malými rybičkami a rostlinnou stravou. To je samozřejmě v domácím prostředí těžké nahradit. Některá krmiva ale mají dostatek přidaných minerálů, které jim zajistí dostatek živin. Kohoutková voda může vést k odvápnění organismu, proto je dobré přidávat do stravy také vápník. 

Teplota v akváriu by se měla pohybovat okolo 25 stupňů Celsia. Proto budete potřebovat topítko po celý rok, snad kromě těch nejteplejších dnů v roce. S vodou ideální teploty bude želva spokojeně prospívat.