Znáte bouldering? A víte, jaké má účinky?

Znáte bouldering? A víte, jaké má účinky?

Bouldering mnoho lidí bere za takzvaný prehistorický sport, který se tak nápadně podobá lezení. Ve skutečnosti však mluvíme o atraktivní fyzické aktivitě, která posiluje jak tělo, tak i ducha. 

Jaké má bouldering účinky? 

Je to závislost jako jakýkoliv jiný sport. Posiluje fyzickou zdatnost, zapojuje svaly, o kterých mnozí nemají ani tušení, že se na jejich těle nachází. Posiluje nejen ruce a celou horní část těla, ale také nohy, které jsou při tomto sportu velice důležité. Dobré postavení nohou pomáhá udržovat rovnováhu při dalších krocích a zároveň ulevuje rukám, které by sami cestu nezvládly. Právě práce nohou bývá začínajícími lezci často opomíjena. Bouldering není jen o síle, ale také o technice. Kterou rukou jít dál, kam si položit nohy, abychom se dostali výš a současně neztratili rovnováhu. U některých z náročnějších cest bývá technicky obtížný i samotný začátek. Bouldering tedy rozvíjí smysl pro orientaci, koordinaci končetin a rovnováhu. 

Jaké vybavení potřebujete? 

  • Lezečky: speciální boty s tvrdou, gumovou špičkou, která vám umožní udržet se na stěně i na centimetrovém vrutu 
  • Magnezium: prášek, který se natírá na ruce, aby kameny neklouzaly 
  • Pytlík na magnezium 
  • Sportovní oblečení 
  • Do přírody je ještě potřeba bouldermatka a kartáček na čištění kamenů (v hale bývá obvykle k dispozici) 

Bouldering má tisíce příznivců po celém světě. Velmi populární jsou dětské kurzy, kde se děti tomuto sportu věnují od útlého věku. Pro děti je tento pohyb mnohem přirozenější a snadnější než pro dospělé, převážně pro jejich váhu. Bouldering má také velkou výhodu a tou je nízkonákladovost. Největší investicí jsou lezečky, které se pohybují od tisíce korun výš. Můžete si je pro začátek na stěně za pár korun zapůjčit. Lezečky se obvykle nosí na boso, ale u zapůjčených bot byste si, kromě skvělého zážitku, mohli odnést také nějakou pěknou kožní nemoc, takže doporučuji pouze v ponožkách. Vstupné na stěnu stojí obvykle kolem sta korun a časově bývá omezené spíše zásobou sil lezce. Po prvním lezení doporučuji v MHD sedět, protože by vás z tyče také mohli sundávat heverem.