Jak motivovat své klienty k sportovním výkonům

Jak motivovat své klienty k sportovním výkonům 

Tento článek je určen především trenérům a trenérkám, ale inspiraci a informace si může převzít také rodič malého sportovce, manželka od nadšence do posilovny nebo kamarádi k vzájemné motivaci. Motivace je důležitá v každé oblasti našeho života, ve sportu to platí dvakrát tolik. Předpokládejme, že jste profesí fitness trenér a potřebujete své klienty udržet neustále motivovaný, nadšený do každého tréninku a poctivý ve stravě a cvičení, jak to dokázat? Osobně si myslím, že pokud sám klient není přesvědčen o svých sportovních cílech a není motivován, ani nejlepší trenér s nejlepšími tipy nezajistí motivaci, ovšem pomocí níže zmíněných tipů může motivaci klienta podpořit. O jaké tipy se jedná? Dozvíte se brzy. 

Chytré hodinky 

Že slouží chytré k motivování svých klientů (případně kamarádů, rodiny a přátel)? Jak je to myšleno? Odpověď je jednoduchá, ve většině chytrých hodinek si můžete přidat své přátelé k sledování jejich aktivit včetně možnosti odeslání reakce (Apple watch mají navíc velmi vtipné předvolené reakce), přidejte si proto své klienty mezi své blízké, sledujte jejich aktivitu nejen na Vašem tréninku, ale také mimo trénink a za každou sportovní aktivitu je pochvalte. 

Soutěž 

Vymyslete pro své klienty nějakou sportovní soutěž, můžete se klidně účastnit s nimi a soutěžit společně. Lidé rádi přijímají výzvy a účastní se soutěží, proto zapojte fantazii a připravte si své soutěže. Může to být například počet kliků v daném týdnu, soutěž v planku nebo soutěž v maximálním počtu dřepů za měsíc. 

Cíl s odměnou 

Motivace odměnou bude podle mého tou nelepší motivací, určete proto svým klientům cíl (například osobní váha nebo váha na ose při klasických dřepech) a při splnění osobních cílů vymyslete také odměnu. Nebojte se, nemusí se jednat o drahé dárky ani nemusíte odměnu nutně kupovat, může se jednat například i o odměnu dovoleného dezertu nebo své klientce zdarma umícháte protein na baru v posilovně.