H&M testuje půjčování oblečení. Už jste to vyzkoušeli?

H&M testuje půjčování oblečení. Už jste to vyzkoušeli?

Jelikož se nyní lidé začínají starat o planetu, začínají tím pádem méně nakupovat v obchodních řetězcích nejrůznějších módních značek. Důvodem toho je to, že nechtějí podporovat velkovýroby oblečení, které mají tak negativní dopad na planetu. A to už ani nemluvíme o využívání dětí pro tento typ práce. Nicméně díky tomu, že lidé začínají méně chodit do obchodů různých módních značek, módní značky přemýšlí nad tím, jak nesnížit své zisky, na druhou stranu jak trochu omezit velkovýrobu oblečení. S prvním řešením přišel řetězec módního oblečení H&M.  

Nakupování v obchodech H&M je mezi lidmi obecně poměrně oblíbené. Jednotlivé kousky jsou stylové, i když kvalitou se samozřejmě nerovnají kouskům od českých značek. Jelikož jsou však ceny přijatelné, lidé za dané kousky, i když byly nekvalitní, rádi zaplatili. V poslední době je to však trochu jinak. Lidé začínají myslet trochu na planetu, což vede ke snižování zisků kamenných prodejen. Aby nedošlo ke snížení zisků, rozhodl se řetězec H&M začít půjčovat oblečení.  

Testování začíná ve Švédsku  

U nás se sice s půjčováním oblečení ještě nesetkáme, ale je pravdou, že pokud se testování osvědčí ve Švédsku, přiletí možnost půjčování oblečení i k nám do České republiky.  

Jak bude půjčování oblečení fungovat 

Půjčování oblečení však nebude pro všechny. Abyste si mohli půjčit oblečení, musíte být členy věrnostního programu. Pokud jimi budete, budete si moct na týden půjčit až padesát oděvů. Celá tato služba stojí 850 korun za týden.  

Celá zkušební doba bude trvat asi tři měsíce, posléze se rozhodne, jak to bude se službou dál. Jestli se služba rozjede do světa nebo jestli to byl jen marný pokus o to, jak trochu zmírnit velkovýrobu obchodního řetězce, která má opravdu masivní negativní dopad na planetu. 

Je však třeba konstatovat, že pronájem oblečení obecně není nic nového ve světě. Pokud však testování vzejde jako úspěšné, bude to pro H&M znamenat celou řadu změn.