Často kladené dotazy týkající se přípravy domu na FVE a odpovědi na ně

Často kladené dotazy týkající se přípravy domu na FVE a odpovědi na ně

Uvažujete nad fotovoltaikou? Fotovoltaická elektrárna rozhodně není něco, čeho byste v budoucnu litovali. Je to právě úsporné opatření, za které budete v budoucnu velmi rádi, jelikož dlouhodobě sníží energetickou náročnost rodinného domu. Pokud zrovna nyní nad fotovoltaikou uvažujete, vyplatí se do toho jít zrovna teď. Dotační program Nová zelená úsporám zrovna nyní nabízí dotace, které se vztahují nejen na fotovoltaiku, ale také na rekuperaci nebo další úsporná opatření, jež pomohou snížit výrobu elektrické energie. Možná vás však od koupi solárních panelů odrazuje vaše neznalost. Víte, že musíte dům na FVE připravit, ale nezodpovězených dotazů je příliš mnoho. Proto si dotazy pojďme zodpovědět, tedy alespoň ty nejčastěji pokládané. 

Je nutné provést opravu střechy před instalací fotovoltaické elektrárny?

Pakliže je střecha v takovém stavu, že vyžaduje rekonstrukci nebo drobné opravy, pak ano – je třeba se pustit do oprav ještě dříve, než dojde k instalaci solární elektrárny. Solární panely by se měly instalovat na střechu, která je v dobrém stavu. Není možné přistupovat k opravám v době, kdy solární panely už leží na střeše. Po celou dobu své životnosti by měly na střeše nerušeně ležet.

Je nutné na střeše cokoli připravovat?

Řada lidí si pokládá jednu otázku, a sice jestli je nutné na střeše něco připravovat – například kotvy či podobně. Odpověď je však prostá – nic připravovat nemusíte. Dokonce se to ani nedoporučuje. Kotvení se provede společně s instalací panelů a postará se o to firma, která panely bude instalovat.

Můžu udělat nějakou práci na elektrárně sám?

Opět – není to zapotřebí. Instalace solárních panelů navíc není dlouhodobá záležitost, kterou byste chtěli zkrátit. Je to naopak záležitost dvou pracovních dnů. Nebudete mít tedy ani tendenci krátit čas vynaložený na instalaci elektrárny. O vše se postará firma, která panely bude instalovat. Vy už si pak jen budete užívat uspořených peněz.