Podle posledních statistik má průměrný Čech ve svém mobilním telefonu stažených i několik desítek mobilních aplikací. Bohužel si jen hrstka těchto lidí uvědomuje, jak vysoké riziko mohou mobilní aplikace představovat. Ano, v mnoha případech nám jsou ku prospěchu, ale mohou nám také velice ublížit. Zejména, pokud se jedná o mobilní aplikace se sledovacím softwarem. Mluvíme konkrétně o programech Cerberus a Guardian, což jsou nejrozšířenější sledovací programy současnosti.
Cerberus je zneužíván ke sledování lidí bez jejich vědomí
Sledovací programy nebo sledovací aplikace jsou bohužel volně k dispozici v mobilních obchodech, jako je Google Play. Takové aplikace by však měly být zakázané nebo by na ně mělo být alespoň upozorňováno. Přece jenom třeba takový program Cerberus – ten se využívá, respektive zneužívá ke sledování lidí bez jejich vědomí.
Program je plný funkcí, které je jsou sice proti krádeži, jiné jsou však zcela v rozporu s těmito funkcemi. Program Cerberus umí například sledovat polohu daného člověka, dále pak může vymazat zařízení na dálku nebo číst textové zprávy. S pomocí SMS příkazů je možné díky programu ovládat zařízení nebo přesměrovat hovory nebo nahrávat a odesílat videa.
Guardian je druhým nejrozšířenějším sledovacím programem
Když však mluvíme o sledovacích aplikacích a sledovacích programech, nesmíme zapomenout na program Guardian, což je druhý nejrozšířenější sledovací program současnosti. V tomto případě se jedná o program, který je součástí čínské monitorovací aplikace. Bohužel v tomto případě se může stát, že aplikace bude v mobilním telefonu předinstalovaná. Pozor si proto dejte zejména na mobilní telefony pocházející z dílny společnosti ZTE.
Aplikace sice mají sloužit ve chvíli, kdy dojde ke ztrátě nebo odcizení mobilního telefonu, ale také může být zneužita a s pomocí ní může být telefon monitorován.