Kanál Grande: nejdůležitější dopravní tepna Benátek

Kanál Grande: nejdůležitější dopravní tepna Benátek

Nejdůležitější dopravní tepnou Benátek je přibližně čtyři kilometry dlouhý Kanál Grande (Velký kanál), který rozděluje město na dvě části. 

Jízda po kanálu Grande 

V průběhu jízdy po kanálu Grande, můžete vidět dnes již trochu omšelé exteriéry velkolepých paláců, které si na břehu kanálu stavěla šlechta v průběhu několika staletí. Právě ta část domů obrácená směrem ke kanálu byla nejvíce ozdobena, protože právě ona byla hlavní branou do honosných domů. 

Podél celého kanálu Grande, jehož hloubka dosahuje až čtyř metrů a průměrná šířka 80 metrů (v některých místech se zužuje na 30 metrů), najdete pouze čtyři mosty, které Vám umožní dostat se na protější břeh. Nekrásnějším z nich je most Rialto, který je také nejčastěji fotografován. Zhotoven byl podle plánů z počátku 16. století, a to z bílého mramoru pocházejícího z lomu na Istrijském poloostrově. Jedno obloukový most, který byl postaven na základě plánů architekta Antonia da Ponte, byl slavnostně uveden do provozu v roce 1592.  

Konstrukci mostu, dlouhého 48 metrů a širokého 22 metrů, podepírá 1 200 kůlů, které jsou „zaraženy“ do dna kanálu Grande. Most Rialto spojuje dvě benátské části – San Marco a San Polo. San Polo a vlakové nádraží spojuje, původně železný, most Ponte degli Scalzi, který byl přestavěn ve 30. letech minulého století na most kamenný. Most Ponte dei Sospiri, známý pod názvem Most vzdechů, spojuje Dóžecí palác s někdejším vězením, ve kterém si svůj trest odpykával i třeba známý Casanova. 

Gondoly a vodní autobusy 

V minulosti převážely po kanále obyvatele i turisty pouze gondoly. Ty dnes vystřídaly vodní autobusy, kterým se říká vaporreta, a jsou součástí městské hromadné dopravy v Benátkách. Naopak na užších kanálech jsou stále jediným dopravním prostředkem gondoly. Vaporreta bývají většinou úplně plná, a tak nebudete mít při plavbě po kanálu moc možností přebíhat z jedné strany na druhou a pořídit si pěkné fotografie památek podél kanálu.  

Jedinou možností je hned při vstupu zaujmout strategickou pozici na přídi či zádi lodi, nebo absolvovat jízdu po kanále v obou směrech. Relativně nízké ceny jízdného tomu jen nahrávají. Celodenní jízdenku městskou dopravou po Benátkách můžete zakoupit v předprodeji za 16 Euro. Mnohem dráž Vás vyjde jízda gondolou, která se pohybuje od 100 Euro výše.