V poslední době se svět financí a půjček točí hlavně kolem hypoték. Hypotéky byly žádané hlavně během léta, nyní už tak žádané nejsou, protože je zkrátka období vánočních svátků a lidé se snaží ušetřit, kde mohou, nechtějí dávat všechny své úspory jenom na hypotéku, aby letošní Vánoce nestály za nic. Ovšem máme za sebou taky tři čtvrtě roku, proto bychom se mohli podívat na to, za kolik jsme si zatím hypotéky zřídili. Díky tomu, že byl červen poměrně rekordním měsícem, můžeme už nyní předpokládat, že se nejednalo o malé sumy.
Kolem hypotéky se všechno točí i proto, že banky se rozhodly trochu podvolit doporučením České národní banky. Doporučení se týkají hlavně zpřísnění podmínek pro hypotéku – Češi budou hodnoceni jako vážní zájemci pouze tehdy, pokud tomu bude odpovídat výše platu. Sice se aktuálně ukázalo, že Češi splácejí své dluhy jako druzí nejlepší v Evropě, Česká národní banka si to nemyslí, proto chce být ke svým penězům ostražitá.
Pokud by si někdo chtěl vzít hypotéku za investičními účely, musí se smířit s tím, že splatnost bude mnohem kratší než u běžné hypotéky a že taky naskáčou mnohem vyšší úroky.
Za kolik jsme si doposud sjednali hypotéku?
Tři čtvrtě roku máme za sebou, což znamená, že bychom se mohli podívat na to, kolik jsme si doposud půjčili. Jelikož se blíží vánoční svátky, dá se předpokládat, že o hypotéky nyní nebude tak velký zájem, proto bychom částečně mohli brát tuto částku jako konečnou (plus mínus pár miliard korun).
Do nynějška jsme si půjčili necelých 170 miliard korun (konkrétně 168 miliard korun).
Jak tomu bylo během letošního podzimu?
Údaje z října ještě nejsou k dispozici, ale údaje ze září už k dispozici jsou. V září jsme si sjednali hypotéky za zhruba 17 miliard korun, což je mnohem méně než v srpnu. Co se týče průměrné úrokové sazby, ta se stále pohybuje kolem dvou procent.