Češi šetří energiemi

Češi šetří – čím a proč?

S příchodem zimy, začínáme všichni šetřit. Přece jenom jsou tady vánoční svátky, na které si nechceme půjčovat (i když se to stává poměrně populární), proto spoříme. Šetříme si většinou na vánoční dárky z výplat nebo chodíme na příležitostní brigády. Snažíme se taky o šetření na energiích. Energie nejsou zrovna levná záležitost, proto pokud na nich ušetříme, hraje nám to jenom do karet. Snažíme se na nich ušetřit i letos?

Konec roku je pro nás poměrně náročný – tedy alespoň po té finanční stránce. Vánoční dárky už dávno nejsou zrovna levnou záležitostí, stejně jako nejsou levnou záležitostí poplatky, které co měsíc platíme a které musíme splatit i v lednu, často ještě dříve než nám dojde výplata. Šetřit se tak snažíme, kde se jenom dá. Letos šetříme samozřejmě i na již zmiňovaných energiích.

Kolik domácností chce na energiích ušetřit?

Nyní se jedná už o více jak čtyři pětiny Čechů, kteří chtějí ušetřit na elektřině a plynu. Elektřina ještě donedávna byla poměrně levná, proto výrazně vzrostla celková spotřeba. Je však nutno poznamenat, že nyní před vánočními svátky lidé začínají výrazně šetřit.

Nešetří se však jenom na elektřině a na plynu, ale výrazně se začíná šetřit i vodou. Není se čemu divit, vždyť voda je dneska vážně drahá, proto šetření je na místě.

Co dělají Češi proto, aby ušetřili energiemi a vodou?

Například při šetření vodou se preferuje sprcha před vanou. Pokud tedy lidé mají možnost, rozhodně si pořídí sprchu nebo se častěji sprchují, než koupou, pokud mají obě možnosti. Aktivně se šetří hlavně teplou vodou.

Co se týče šetření energiemi, z výzkumu vyplývá, že Češi topí jenom v některých místnostech. V jiných pouze mírně temperují a chodí raději více oblečení i ve své vlastní domácnosti. Výhodu mají lidé žijící v bytech – pokud žijí v bytě, který je z obou stran obestavěný dalšími byty, v nichž majitelé intenzivně topí, jejich byt je také vytápěn.