Jak to bude s hypotékou

Jak to bude s hypotékou dál?

Jelikož jsou vánoční svátky, netrápíme se hypotékou, i když bychom o ni měli v budoucnu zájem. Během letošního roku jsme zaznamenali rekordní počet žádostí o hypotéku během června, poté počet poměrně klesal. Do hry se totiž dostalo doporučení České národní banky, které se vztahovalo na to, aby byly zpřísněny podmínky. Lidé se tak zalekli a už si o hypotéky nežádali tolik. Banky však doposud nevěděli, jestli budou nebo nebudou respektovat tato doporučení, proto se lidé nemuseli bát. Nyní se už však ví, jak to bude s hypotékou dál.

Banky nemusí udělat to, co jim Česká národní banka doporučí. Většinou však banky berou doporučení na vědomí a snaží se udělat alespoň nějaký kompromis. Nyní se však banky zcela přizpůsobily – hypotéky vážně budou jenom pro movitější klienty, pro movitější žadatele o hypoteční úvěr.

Nebude se však počítat s tak velkými příjmy, jaké banka doporučila. I střední třída si bude moct půjčit, pokud nebude mít půjčku někde jinde.

Hypotéka bude hůře dostupná, ne nedostupná

Lidé si myslí, že pokud nedosahují příjmu pětadvaceti tisíc měsíčně, nikdy si na hypotéku nedosáhnou. To však není pravda. Hypotéka sice bude hůře dostupná, ale nebude nedostupná. Novela zákona, která zpřísňuje podmínky hypotéky, chce mít jenom pod kontrolou to, komu bude tento hypoteční úvěr schválen. Banky budou chtít mít pod dohledem půjčené peníze a chtějí si být jisté, že jim peníze budou navráceny.

Budou moct dostat hypotéky i ti ze střední třídy?

Samozřejmě! Pokud však budete mít vyšší příjem (nikoliv ten minimální). Při příjmu kolem dvaceti, pětadvaceti tisíc korun vám bude hrát do karet, jestli nebudete mít žádné půjčky jinde. Žádné splácení vám hypotéku přižene až k nohám. K tomu se taky musí počítat s tím, že musíte mít dvacet procent ze zástavní hodnoty nemovitosti. Více jak osmdesáti-procentní hypotéku vám dneska totiž už nikdo nedá, bohužel.