Mít svůj vlastní byt – to je vlastně výhoda. Po novém bytu touží hlavně zamilované páry, kteří touží žít společně, ale na druhou stranu nechtějí dávat nájem do kapsy někomu dalšímu, proto se rozhodnou zažádat si o hypotéku a dávají „nájem“ jako splátku bance. Jenže vybrat si byt, to není jenom tak. Mnoho lidí si myslí, že je to naprosto jednoduché, protože bytů je přeci na trhu dost, jenže to není tak úplně pravda. Byty rostou s cenou, nyní se kupují jako divé, protože lidé se bojí dalšího zdražování a hlavně dalšího zpřísňování hypotéky. Pokud jste se pro hypotéku rozhodli, nejspíše se rozhodujete, jestli koupit starší nebo naprosto nový byt.
Je třeba myslet na to, že každý byt má své výhody i nevýhody. Než se tedy rozhodnete pro koupi bytu, zvažte všechny pro i proti. Přinášíme vám nyní seznam výhod a nevýhod, aby vaše rozhodování bylo co nejrychlejší a co nejlepší.
Výhody nového bytu:
- nulové investice
- vše je úsporné = nižší náklady na služby, nižší provozní režie
Hlavními výhodami je to, že kdy se nastěhujete do novostavby, většinou nemusíte nic kupovat, protože vše je zařízeno nově, tudíž pro vás to znamená to, že nemusíte do ničeho dál investovat. Co je další výhodou, tak je to, že nové byty jsou vybaveny úspornějšími spotřebiči, tudíž máte nižší provozní režii, nižší náklady spojené se službami.
Nevýhody nového bytu:
- cena
- místo
Největšími nevýhodami nového bytu jsou cena a místo. Nové byty jsou bohužel mnohem dražší a v poslední době je najdeme jenom na okrajových částech měst a obcí, tudíž auto je potřeba mít.
Výhody staršího bytu:
- cena
Hlavní výhodou staršího bytu je rozhodně cena, která může být dokonce o polovinu nižší než cena nového bytu ve stejné lokalitě.
Nevýhody staršího bytu:
- neúsporné
Starší byt se bohužel promítne i v nákladech, v poplatcích. Většina starších bytů nejsou nijak úsporné, mají dokonce energetickou třídu G, která nešetří snad nic.