sonda vstříc Slunci

Vstříc Slunci letí sonda prozkoumat jev ničící elektroniku na Zemi

Britské laboratoře společnosti Airbus se svými mechaniky montují do kosmické sondy Solar Orbiter 10 přístrojů tvořících vybavení. Ve 4 přístrojích jsou české součástky z rukou odborníků z Akademie věd a Univerzity Karlovy za pomoci českých firem, které budou napájet sondu. Do vesmíru ji vypustí Evropská kosmická agentura – ESA v roce 2019. Za 3 roky se sonda dostane ke Slunci, kde bude obíhat po podobné dráze, jako krouží planeta Merkur. Sklon se zde postupně mění a umožní unikátní pozorování slunečních pólů. Doposud byla na Slunci pozorována jen rovníková oblast. To sdělil koordinátor české účasti na programu s názvem Solar Arbiter, Petr Heinzel z Astronomického ústavu Akademie věd. České součástky jsou v přístrojích na sledování slunečních částic, v zrcadlovém teleskopu či ve spektrometru pro zobrazení rentgenových zdrojů na Slunci.

Cesta sondy do vesmíru

Sonda má získat o hvězdě co nejvíce informací, pozorovat energetické částice uvolňované ze Slunce při erupcích a jejich změny při pohybu vesmírem. Jev s názvem: Sluneční vítr, míří také na Zemi. Částice mohou mít neblahý vliv na zdraví kosmonautů na oběžné dráze. Dokonce ruší signály navigačních a telekomunikačních družic. Zemi většinou ochrání magnetické pole, které elektricky nabité částice nejprve odkloní a pak je vede po siločarách podél planety. Větší sluneční erupci z názvem: Sluneční bouře, může trvale poškodit přístroje v družicích a proniknout až na Zemi.

Sluneční bouře

Sluneční bouře v březnu 1989 tavila i transformátory v americkém státě New Jersey a vyvolala v kanadské provincii Quebec 9 hodin trvající kolaps rozvodné sítě. V roce 2003 se astronauti na Mezinárodní kosmické stanici ISS ukrývali v servisním modulu před radiací. V roce 2012 letecké společnosti z obav ze selhání přístrojů v letadlech odklonily své trasy od severního pólu, výhodně spojujících Evropu se západním pobřežím Ameriky, a také Ameriku s Asií. To vše kvůli Sluneční bouři. Trasy jsou nejméně náročné na palivo, ale nad polárními oblastmi se nejvíce sluneční částice koncentrují.  Přitahuje je zemské magnetické pole. Družice v silnějším proudu slunečních částic raději vypínají přístroje, aby se nepoškodily. Větší znalosti o tomto jevu ochrání moderní techniku na naší zemi.