složitější půjčky

Složitější půjčky na bydlení lidi neodradilo od hypoték

Průměrná úroková sazba hypoték stoupla na 2,04 % z 2,03 %. Loni koncem roku byla sazba na minimu 1,77 %. Zákon o spotřebitelském úvěru donutil velké banky ohlásit růst sazeb. O hypotéky byl navíc v červnu zájem o něco větší než v květnu. Pro hypotéku si přišlo 10 822 klientů, o 488 víc než v květnu. Lidé si sjednali hypotéky v objemu 22,2 miliardy korun, o 1 miliardu více než v květnu. Rozpětí sazeb bylo v červnu nejnižší za posledních 10 let napříč bankami.

Koruna posiluje od konce intervencí a je pod hranicí 26 za euro

Česká měna poprvé od ukončení intervencí České národní banky nyní prolomila hranici 26 korun za euro a posílila na 25,995 korun za euro. Dobrá kondice české ekonomiky je podpořena vidinou vyšších úrokových sazeb. Po proražení hranice 26 korun za euro se kurz posune o něco výše. Záleží i na tom, jak budou méně trpěliví investoři vybírat své zisky. Účet za boj se silnou korunou ČNB vyšel na vydané celkem 2 biliony korun. Ke zhodnocování koruny přispěly také globálně významné americké banky. Objevují se hlasy, že trh podceňuje možnost, že ČNB v blízké době zvýší ony klíčové úrokové sazby.

Česká národní banka

Zájem o korunu nyní také zvyšuje střednědobá prognóza, podle které ČNB bude po plánovaném srpnovém zvýšení sazeb současně také zpřísňovat svou měnovou politiku a to pravidelně každé čtvrtletí až do chvíle, kdy dvoutýdenní REPO sazba nedosáhne 1 %. Za pomocí intervencí udržovala Česká národní banka už od roku 2013 kurz české koruny k euru nad 27 Kč/EUR a to kvůli hrozící deflaci. Na začátku tohoto roku v dubnu centrální banka tyto intervence ukončila, a od počátku této doby postupně koruna vůči euru i dolaru neustále posiluje. K hranici 26 korun za euro se nyní česká koruna přiblížila a netrpělivě se očekává, jaký bude mít koruna vývoj.