Asi se shodneme na tom, že jde o nevyčerpatelný zdroj, neboť kamenů je všude habaděj. Navíc, jak známe z historie, kamenné tabulky patřily k prvním psacím pomůckám používaným člověkem ještě před papírem. Japonský podnikatel NobujošiJamasaki ze společnosti TBM se rozhodl vrátit opět na začátek a vyrábí papír z vápence. Tento kámen je všude kolem nás. Jde o šťastný počin. Nemuselo by pokračovat kruté odlesňování krajiny a souvisejícího nedostatku vody v době, kdy poptávka po papíru stále narůstá, Do roku 2030 se má dokonce zdvojnásobit. I když jde všechno elektronicky, od účtenek počínaje po řadu zbytečných dokumentů se stále tiskne na papír.
NobujošiJamasaki a společnost TBM
Jamasaki odešel v 15 letech ze školy a začal pracovat jako tesař. Později byl prodejcem ojetých vozů a nyní chce být podnikatelem, jehož společnost bude mít životnost stovky let. Kámen, jako materiál bude podle něj hrát hlavní úlohu na mnoha místech a protože svět musí čelit růstu populace a nedostatku vody. Klasická výroba tuny běžného papíru vyžaduje 100 tun vody a papír Limex od společnosti TBM se vyrábí zcela bez vody. Místo 20. stromů je při výrobě použito méně než 1 t vápence a 200 kgpolyolefinů, což jsou polymery vyrobené z jednoduchého olefinu. Tento papír se netrhá, nekrčí a můžete na něj psát i pod vodou. Společnost TBM funguje 5 let, dosavadní podporovatel věnoval 1 miliardu jenů, tedy asi 200,7 milionu korun a chce vstoupit na burzu do roku 2020. Společnost vyrábí vizitky s uhlazeným povrchem, je obtížné je přetrhnout a ohnout, a nesmaže se z nich inkoust. Společnost bude vyrábět jídelníčky pro více než 400 sushi restaurací v Japonsku pro společnost SushiroGlobalHoldings.
Inspirace a vize
Když Jamasaki v Evropě viděl architekturu starou stovky let, získal inspiraci. V roce 2008 pak narazil na Tchaj-wanu na papír vyrobený z kamene a rozhodl se vyvinout vlastní technologii. Komerční výroba byla zahájena v červnu 2016 v závodě v Mijagi, v oblasti zničené zemětřesením v roce 2011. Závod byl otevřel v únoru 2015 a až do června dalšího roku se nic nevyrobilo. Celou dobu hradili suroviny, elektřinu a vypláceli mzdy. Do roku 2035 má společnost mít příjem 1 bilion jenů, minimálně stovky továren po celém světě tam, kde je vápenec a je málo vody, jako v Maroku a Kalifornii. Nyní má TBM 80 zaměstnanců a příjmy 1 miliardu jenů, tedy zlomek tržeb předních japonských producentů běžného papíru.