finanční rezerva

Tipy, jak vytvořit bohatou finanční rezervu

Finance jsou v dnešním světě opravdu důležité. Bez peněz by se nám žilo opravdu bídně, a to hlavně díky tomu, že se dnes vše kupuje za peníze, proto bychom se ničeho nedočkali – ani jídla, ani střechy nad hlavou. Proto se není čemu divit, když si lidé udržují i takové zaměstnání, které je nebaví. Je to totiž pro ně jakýsi pravidelný zdroj příjmů, který ke svému běžnému životu opravdu potřebují. Celý život tak usilujeme například o povýšení i v práci, která nás nenaplňuje, abychom si mohli dovolit věci, které bychom si jinak dovolit nemohli. Jsou to naše potřeby, které nás nutí k tomu, abychom i v práci zacházeli do extrémů a nutili se tak zůstávat osm hodin i tam, kde nás to opravdu nebaví.

Každá domácnost by však měla dbát na své finance. Každá by měla mít svou jakousi finanční rezervu, která tu bude pro chvíle, kdy se nebude dařit. Můžeme přece ze dne na den dostat výpověď v práci, můžeme ze dne na den omarodit na dva měsíce. Najednou se může stát, že peněz nebude. Zákon schválnosti navíc říká, že ve chvíli, kdy se na nás všechno sype, posype se všechno dvakrát tolik, proto v době finanční krize nám většinou odumře nějaký spotřebič a my tak rychle musíme vymyslet způsob, kde na jeho opravu nebo na koupi nového sehnat peníze. A právě proto je tu slavná finanční rezerva, která nás na takové chvíle připravuje. Jak si ji ale vytvořit?

• Šetřete na jídle, nakupujte ekonomičtěji

Je všeobecně známo, že nejvíce lidé utrácejí za jídlo. Je to opravdu holý fakt – průměrný Čech za jídlo měsíčně vyhodí zhruba kolem tří tisíc korun, což je na jednoho člověka opravdu mnoho. Začněte proto trochu šetřit právě při nákupech. Nemusíte si odpírat kvalitní potraviny, ale nakupujte je ve větším množství. Velká množství mají množstevní slevu a navíc nebudete tak muset chodit do obchodu denně, protože nakoupeno mít budete. Pomůže vám také vynahradit si určitou částku na týdenní nákupy, kterou si vyberete a budete ji mít v hotovosti. Platba kartou je nekontrolovatelná. Nakupování se seznamem nás také může spasit.

• Pravidlo třiceti dnů

Zkuste pak do svého života dostat pravidlo třiceti dnů. Pokud se vám bude něco líbit, odložte si na to peníze, ale počkejte třicet dnů. Po třiceti dnech si řekněte, jestli jste si na danou věc vůbec vzpomněli a jestli po ní opravdu toužíte. Pokud to tak nebude, pak ji nepotřebujete k životu, tudíž si odložené peníze dáte do pokladničky jako železnou zásobu.