Češi se v nedávné době rozhodli investovat, mnohdy se do investování vrhají po hlavě a bez rozmyslu. V současné době lze Čechy rozdělit na dvě skupiny, a sice na ty, kteří investují do čehokoli, ať je to sebevíc riskantní, a na ty, kteří si zjišťují nejdříve rizika a až poté se rozhodnou, jestli budou investovat či nikoli. Mezi aktuálními investičními trendy najdeme například stavební spoření, čemuž se nemůžeme divit. Jedná se o investici, která je známá svými nízkými riziky. Navíc je to něco, co se zkrátka hodí. A kdo má o ně aktuálně největší zájem? Kupodivu mladí lidé, o nichž kdekdo tvrdí, že o svou budoucnost se nezajímají.
Pokud se zeptáte důchodců, co si myslí o mladých lidech, většinou se neostýchají říct, že na svou budoucnost nemyslí a že utrácí hlava, nehlava. Jenže podle aktuálních průzkumů lze říct opak. Mladí lidé naopak myslí na svou budoucnost, jinak by se přece nezajímali o stavební spoření a neinvestovali by právě do něj.
Zatímco v nedávné době stavební spoření nepatřilo mezi nejžhavější trendy v žebříčku oblíbených investic, nyní je vše jinak. Atraktivita stavebního spoření vzrostla takřka přes noc, zájem je podle odhadů nejvyšší za posledních sedm let. Nejvíce se na oblibě stavebního spoření podílí právě zmiňovaní mladí lidé, kteří chtějí mít do budoucna zajištěnou střechu nad hlavou.
Zájem mají lidé do třiceti let
Abychom byli konkrétnější, zájem mají podle odhadů lidé do třiceti let, kteří si moc dobře uvědomují, že získat své vlastní bydlení nebude tak jednoduché jako doposud. Právě díky nim se stavební spoření po letech velmi populární.
Stavební spoření v číslech
Zajímavá jsou především čísla týkající se stavebního spoření. Jen během loňského roku se uzavřelo kolem 370 tisíce smluv s novými klienty, díky nimž se dosáhlo na tři miliony dvě stě tisíc aktivních smluv, jež se stále nachází ve fázi spoření.
A kolik mají miliony lidí zatím naspořeno na svých účtech? Zhruba 360 miliard korun.