Jak zvládat stres

Jak zvládat stres při tvorbě bakalářské práce?

Práce na bakalářce je pro většinu studentů velmi stresující záležitostí, na to se musíte připravit. Existuje však několik způsobů jak stres minimalizovat a práci zvládnout v klidu a s přehledem.

1.  Dělejte si minipřestávky

Když při práci pocítíte úzkost, vstaňte a jděte se projít, uvařit si kafe nebo prohodit pár slov s kamarády. Na chvíli se vám uleví, a to je důležité. Není nic horšího než dlouhotrvající stres, který ani na chvíli nepoleví.

2.  Napusťte si vanu

Horká vana je přesně to, co vaše tělo a mysl potřebuje k odpočinku a uvolnění. V lázni relaxujte alespoň 15 minut a úplně vypněte.

3.  Využijte pomocníky

Když si nevíte rady, využijte možnosti anonymního vypracování bakalářské práce tak, jako velké množství studentů před vámi. Vypracování bakalářské práce na zakázku je osvědčeným způsobem, který vás stresu naprosto zbaví a vy budete moci svůj čas věnovat něčemu jinému.

4.  Dýchejte

Zní to možná až trochu směšně, ale opravdu to pomáhá. Nejlepším způsobem, jak si ulevit od nahromaděného stresu, je zastavit se a zhluboka se nadechnout. Když jsme ve stresu, dýcháme totiž často velmi krátce a povrchně

5.  Nevzdávejte se všech koníčků

I když to vypadá, že prostě není volná chvilka na vaše zájmy, vždy si ji najděte. Nestihnete vše, ale části koníčků se nevzdávejte.

6.  Nesnažte se o dokonalost

Smiřte se s tím, že práce prostě nebude dokonalá a o dokonalost se úporně nesnažte.

7.  Nacpěte se vitamíny

Jednou z nejúčinnějších protistresových látek, kterou můžete získat z potravy, je vitamin C. Ten má nejen obecně uklidňující účinky, ale zároveň podporuje produkci hormonu adrenalinu, který je při stresu enormně spotřebováván.

8.  Hýbejte se

V plném pracovním nasazení při psaní bakalářské práce se mnohdy velmi těžko hledá čas na pravidelný pohyb. Nikdo ale neříká, že musíte denně cvičit hodinu a více. Někdy i pár minut výrazně přispěje k lepší pohodě.

9.   Vyzkoušejte aromaterapii

Aromaterapie patří mezi nejstarší a zároveň nejlepší způsoby, jak zklidnit mysl. Můžete  využívat éterické oleje například k masáži obličeje. Způsobů jak se zklidnit aromaterapií je mnoho.