Píšete bakalářku

Píšete bakalářku? Naučte se zvládat stres!

Psaní bakalářské práce je pro většinu studentů jedním z nejstresovějších období v jejich životě. Ovšem i na tak stresující záležitost se dá připravit.

Existuje několik tipů a rad, jak se stresu aspoň trochu zbavit. Řiďte se jimi i vy, abyste při psaní práce měli čistou hlavu a klidnou mysl.

1.      Dělejte si přestávky

Pokud začínáte cítit, že jste unavení a nedokážete se soustředit, vstaňte a projděte se. Můžete si uvařit kávu nebo si popovídat s přáteli (ovšem jenom na chvíli, nesmí se z toho stát hodinový rozhovor!). Pomůže vám to se uklidnit a váš mozek se odreaguje.

 

2.      Napusťte si vanu

Po dopsání dlouhé kapitoly si dopřejte odměnu. Napusťte si horkou vanu s pěnou a relaxujte. Není nic lepšího, než se po náročném dni plném soustředění odreagovat ve vaně, kde nemusíte vůbec na nic myslet. Vypusťte ze sebe všechen stres, představte si, jak se vypařuje a pak úplně vypněte. Doporučuje se minimálně 15 minutová lázeň!

3.      Zhluboka dýchejte

Nemusíte zrovna meditovat, stačí se jednoduše nadechnout a vydechnout. Není to tak směšné, jak to zní, a vašemu tělu to opravdu pomůže. Ve stresových situacích totiž často dýcháme krátce a povrchně, je proto potřeba dopřát tělu hluboký nádech a výdech.

4.      Věnujte se i koníčkům

Nezapomínejte se věnovat i jiným věcem! Nemůžete přece každý den od rána do večera sedět nad bakalářkou, to byste se zbláznili! Musíte si vyhradit část dne i na své zájmy. Rádi malujete? Sportujete? Hrajete na hudební nástroj? Zaklapněte počítač a najděte si čas na to, co vás baví.

5.      Nezapomínejte na pohyb

Není zdravé sedět několik hodin v kuse a u toho se ještě hrbit. Zkuste si proto párkrát během dne na pár minut zacvičit. Nejenže si ulevíte od bolesti, ale rozproudíte ve svém těle krev a lépe se vám okysličí mozek. Vyplaví se i trochu endorfinů, takže si zase trochu ulevíte od stresu.