Vybíráme správné boty na běhání!

Vybíráme správné boty na běhání!

Běhání je pro sportovce začátečníky utrpením. Chce to dost sil a vytrvalosti, než si běhání začneme užívat. Začátečnické utrpení nám ulehčí výběr správných bot.

Boty můžete koupit na tržnici, v obyčejném obchodě či na internetu. Pokud to ale s běháním myslíte vážně a chcete se mu věnovat pravidelně, je nejlepší zamířit do specializované prodejny. Tam vám s výběrem pomůžou odborníci. Před nákupem ale doma vezměte v potaz následující věci:

  • aktuální váhu
  • povrch, po kterém budete běhat nejčastěji
  • kolik kilometrů naběháte za týden
  • jestli chcete tréninkové nebo závodní boty

Hurá do prodejny

Nejdůležitější je výběr správné velikosti. Bota vám musí padnout jako ulitá. Jinak by vás trápily puchýře, sražená krev a podlité nehty. Není proto dobré kupovat botu, ktrerou tak tak nasunete a která je vám těsná. Nechejte si od nejdelšího prstu minimálně jeden centimetr místo – chodidlo se při každém dopadu lehce rozšiřuje a prsty se při odrazu tlačí do špičky. Je proto potřeba mít v botě trochu prostor.

Zvolte si své “nej”

Dalo by se říct, že čím větší výběr, tím je to horší. Je těžké zúžit výběr bot, který se vám nabízí. Držte se striktně svých kritérií. Mezi modely drahých značek najdete jen malé rozdíly, pokud se tedy rozhodnete investovat více peněz, bude výběr o něco jednodušší. V prodejnách si můžete boty pořádně vyzkoušet – proběhnout se okolo nebo dokonce na běžícím páse.

Nakonec se stačí jen rozhodnout, kolik párů bot budete vlastně potřebovat. Pokud chcete běhat jen rekreačně, bohatě vám stačí jeden pár bot. Jen si dejte pozor na jejich životnost – boty se jako každý produkt časem opotřebují, tudíž myslete na to, že v nich nemůžete běhat věčně.