Obytný vůz je skvělým způsobem, jak můžete poznávat nejen českou krajinu. Nemusíte mít přitom doma dva vozy, jeden osobní a druhý obytný. Pomocí vestavby do aut si vytvoříte z osobního auta obytné a odpadnou vám další náklady, které byste museli platit za dvě auta v domácnosti. Aby bylo cestování s obytnými vozy (nejen těmi velkými, ale právě i těmi s vestavbami, které umožní umýt si obličej, uvařit kávu, vyspat se a mít své věci po kontrolou), musí obsahovat několik důležitých součástí.
Místo pro ukládání potravin
Nejen když cestujete s dětmi, potřebujete místo, kam můžete ukládat své potraviny, zejména ty chlazené nebo rychle podléhající zkáze. Spousta kempů je už dnes vybavena ledničkami, nicméně po cestě může dojít ke znehodnocování potravin. Zejména takové, které nejsou příliš dostupné (v obchodech u kempů) je potřeba vhodně skladovat již cestou z domu. Důležitou součástí každé vestavby od auta na spaní či karavanu je tak malá kuchyňka s místem pro chlazené potraviny.
Místo pro umytí rukou
Pokud kempujete, je velice pravděpodobné, že se zašpiníte. Vestavby osobních vozů vám sprchu bohužel neposkytnou (a v těch karavanových musíte většinou šetřit vodou), nicméně místo, kde si umýt ruce poté, co jste například zakládali ohniště, je důležité. Taktéž své děti učíte před každým jídlem si umýt ruce. Takže důležitou součástí obytných vozů je také alespoň trochu vody na opláchnutí.
Místo na spaní
Když už cestujete s obytným vozem, chcete mít vyřešenou otázku přespání. V závislosti na počtu cestujících a velikosti vašeho vozu může být místo v klasickém voze omezené – ovšem ani obytné vozy nemají neomezené prostory, a navíc jsou omezeny také nosností. Většina jich je totiž stavěna tak, aby měla hmotnost do 3,5 t a mohli je tedy řídit lidé s řidičským oprávněním skupiny B. Pokud je vůz přetížen, je to velmi nebezpečné, a bohužel v případě obytných vozů se tak děje často.