Nízkoenergetické domy jako bydlení šetrné k přírodě

Nízkoenergetické domy jako bydlení šetrné k přírodě

Postavit si dnes nízkoenergetický dům je úkolem každého, kdo touží po svém vysněném příbytku. I Česká republika začala bojovat proti neekologickým stavbám, proto nařídila, že každé nové obydlí musí splňovat podmínky nízkoenergetického standardu. Tyto příbytky tak musí disponovat otopnou soustavou o nižším výkonu, mají za úkol využívat obnovitelné zdroje energie a mají mít dobře zateplenou konstrukci, řízené větrání a menší spotřebu tepla, než je 50 kWh/m2.

V současné době se nízkoenergetické domy velmi často zaměňují s pasivními domky, které jsou ještě o chlup úspornější. Definici nízkoenergetických příbytků jsme si již vyjasnili, co se týče pasivních domů, ty jsou vytápěny pouze teplovzdušným vytápěním s rekuperací tepla. Mají velmi dobré tepelné izolace a těsnou konstrukci, která je ověřovaná speciálním testem. 

Využívejte obnovitelné zdroje

Možná se ptáte, proč bylo nařízeno stavět pouze nízkoenergetické příbytky. Věřte tomu nebo ne, důvod je velmi prostý – ochrana životního prostředí. A také fakt, že zdroje energií jsou omezené, což vede ke zvyšování jejich ceny. I když každý může ovlivnit konečnou spotřebu energie, jen málokdo to udělá. Proto bychom svou pozornost měli upnout na ten typ energie, který je ekologicky nezávadný a za který se zároveň vlastně neplatí. Tu nám nabízí slunce. 

Proto je logické a výhodné, když rodinný dům využívá v co největší míře sluneční energii. Tím se razantně pozměňují statistiky říkající, že až šedesát procent veškeré energie jde na vytápění budov. Výrazně se tím šetří životní prostředí a planeta se tak ohřívá daleko pomaleji. 

Moderní technologie snižují energetickou náročnost rodinných domů

K co největšímu využití obnovitelné energie nám slouží řada moderních technologií, jako jsou solární panely, jež umísťujeme na střechu rodinných domů. I když si říkáte, že se nejedná o zrovna levnou záležitost, díky možnosti získat dotaci je pořizovací cena fotovoltaické elektrárny i o padesát procent menší. A to už není taková hrůza, ne?