Chůze versus běh: Co je lepší pro hubnutí?

Chůze versus běh. Co je lepší pro hubnutí?

Chystáte se shodit přebytečná kila a plánujete změnu jídelníčku doplnit i vhodnou sportovní aktivitou? Pak vás jistě bude zajímat, zda je vhodnější přirozená chůze, nebo svižnější běh. 

Chůze 

Při chůzi je intenzita výkonu poměrně nízká, rozhodně to ale neznamená, že by byl takovýto pohyb zanedbatelný. Naopak, pro hubnutí je dokonce právě pro svou intenzitu i vhodnější. Při nízké intenzitě aktivity totiž nedochází ke spotřebovávání energie ze svalových bílkovin, což naopak hrozí při intenzivnějších výkonech zejména ráno na lačno.  

Chůze navíc příliš nezatěžuje tělo, nehrozí bolesti svalů i kloubů, ani ztížený dech či zrychlený tep, což ocení začátečníci, lidé s nižší fyzickou kondicí i osoby s přidruženými onemocněními. Při procházce navíc můžete spojit příjemné s užitečným – udělat si výlet nebo obstarat nákupy. Ideální je dopřát si hodinovou procházku obden. 

Běh 

Běh má pozitivní vliv na budování kondice a pro redukci hmotnosti je efektivnější, neboť samozřejmě tělo zatěžuje více a spotřebovává se při něm více energie (při stejné časové dotaci). Pro účely hubnutí je však vhodnější pomalejší tempo běhu, při kterém se spalují tuky, nikoliv cukry. Vhodný je běh alespoň třikrát týdně po dobu minimálně 40 minut. Optimální tepová frekvence pro hubnutí by se měla pohybovat v hodnotách 60-75% maximální tepové frekvence, kdy právě dochází ke spalování tukových zásob. Při intenzivnějším cvičení dochází ke spalování sacharidů, což hubnutí již tolik nepodporuje. 

Kdy čekat výsledky 

Ať už zvolíte delší procházky, nebo lehký běh, nebo i kompromis v podobě intervalového běhu (který spočívá ve střídání běhu a chůze v pravidelných intervalech), výsledky na váze či na centimetrech můžete pozorovat už za měsíc. Jednak díky energii spálené přímo při fyzické aktivitě, ale druhak i díky zrychlení metabolismu, o které se pravidelný běh či chůze také postará.