Nepodceňujte očkování v případě, že míříte do Afriky

Rozhodli jste se vycestovat do země? Neustále se nyní hovoří o koronaviru, kvůli kterému se uzavírají naše hranice. Na druhou stranu je to nemoc jako každá jiná, jenom se na ni nyní umírá více než na jinou nemoc. Zanedlouho se proti ní budeme očkovat, stejně jako to děláme v případě žloutenky nebo jiných podobných nemocí. Když mluvíme o očkování, na očkování bychom neměli myslet zejména ve chvílích, kdy míříme do zemí, které nám jsou hodně vzdálené, a to jak kulturně, tak ekonomicky a úrovní života. Zejména při cestě do Afriky bychom neměli očkování podceňovat, jelikož právě to je to, co nás může ochránit před zdejšími zákeřnými nemocemi.  

Afrika se stále ještě řadí k rozvojovým zemím, kde je životní úroveň na bodě mrazu. To vede bohužel k tomu, že se zdejší obyvatelé neumí prát s nemocemi, které je postihnou, a tak na ně často umírají. Ještě předtím však dojde k jejich velkému rozšíření, proto je třeba se před zdejšími rozsáhlými nemocemi chránit.  

Očkujte se i v případě, že vás přes hranice pustí i bez očkování 

I když by to mělo být povinné v mnoha situacích, ne vždy tomu tak je. Mluvíme o povinném očkování, bez kterého by cestovatele neměli pouštět do konkrétních zemí. Bohužel u řady afrických zemí to nefunguje, například do takové Keni pustí cestovatele i bez jakéhokoli očkování. To totiž není ve zmiňované Keni povinné.  

Pokud vak do Keni cestujete, očkování se rozhodně vyplatí. Stejně tak na něj nezapomínejte ani v případě, že míříte do jiné africké země.  

Jaké očkování podstoupit? 

V souvislosti s cestováním do Afriky a s očkováním, které je dobré mít, se nabízí otázka, jaké konkrétní očkování podstoupit. Zejména se doporučuje očkování proti žloutence typu A a typu B, což jsou zde velice rozšířené nemoci, které mohou mít opravdu šílené následky. Samozřejmostí je očkování proti tetanu, u kterého je třeba podstoupit přeočkování po deseti, maximálně po patnácti letech. Také se doporučuje očkování proti břišnímu tyfu a proti vzteklině.