Někteří Rusové si již opět mohou zakoupit zahraniční měny

Někteří Rusové si již opět mohou zakoupit zahraniční měny

Ruská centrální banka před časem zmírnila svá regulační opatření, která měla za cíl podpořit kurz domácí měny. Někteří Rusové si tak již opět mohou koupit zahraniční měny, ovšem jen v daném limitu. 

Opět dostupné dolary i eura

Maximální hodnota měny, kterou si Rusové mohou zakoupit, je deset tisíc dolarů. To odpovídá zhruba 226 tisícům korun. Centrální banka tak zmírnila regulační opatření podporující kurz ruského rublu. Pokud sledujete devizy, jistě jste si všimnuli, že kurz rublu se již stabilizoval. Kurz dolaru ale stále pro obyvatele Ruské federace není příznivý a dá se očekávat, že tamní ekonomika bude následky válečného tažení i jeho ekonomických důsledků ještě dlouho zpracovávat. 

Dolary pro všechny? Zatím to tak nevypadá

Podle zpráv z Ruska sice oficiální možnost nákupu zahraničních měn otevřena byla, všude zatím nákup možný není. Některé banky mají možnost prodávat valuty pouze svým stálým klientům, na ostatní zájemce se nedostává. Jiné bankovní instituce dokonce vydávají valuty pouze majitelům prémiových účtů. 

Rusové měli zájem o valuty zejména před svou cestou do zahraničí ve spojitosti s květnovými dny volna. Nemohou ale odcestovat do Severní Ameriky ani Evropské unie. Nejčastěji se tak rozhodují pro Egypt, Asii nebo Turecko. 

Kurzy se již ustálily

Poté, co ruské jednotky vstoupily na území Ukrajiny, se kurz rublu vůči dolaru i euru dramaticky propadnul. Euro se prodávalo i za 130 rublů. V současné době se dá sehnat za méně než 90 rublů. Nyní se již rubl blíží ke hladině, na které stál před válečným konfliktem. Tehdy se dalo euro sehnat v průměru za 80 rublů. 

Obyvatelé Ruské federace se ale ještě nyní nemohou dostat k používání dolarů i eur, které měli na svých účtech dříve. Pokud na výběr financí spěchají, jsou nuceni částku převést na rubly a za ně následně nakoupit zahraniční měnu do stanoveného limitu.