Změna zaměstnání

Na co si dát pozor, když měníme zaměstnání?

Změna práce patří k životu. Pokud vás nebaví práce, kterou jste doposud dělali opravdu dlouhou dobu, můžete ji změnit. Dnešní svět nabízí mnoho možností, navíc v České republice vládne zaměstnanecká krize, což znamená, že máte dveře otevřené doslova do každého podniku. Pokud chcete změnit zaměstnání, nyní je ideální čas k tomuto kroku. Ovšem odhodlat se k tomuto kroku není tak lehké, doprovází to mnoho obav a starostí, abyste třeba nenaletěli firmě, která vás láká na lepší plat, ale nakonec z toho nebude nic. Proto jsme se rozhodli vám poradit, na co si dát pozor při změně zaměstnání.

Pokud jste se tedy nyní rozhodli změnit práci a tím jste se rozhodli změnit svůj život, je to skvělé! Buďte však opatrní a nenechte se unést tímto lákavým pokušením a odvahou, která najedou proudí ve vašich žilách.

Jestliže se rozhodnete podat výpověď, nejdříve si pročtěte svou smlouvu. Nachází se v ní totiž délka výpovědní lhůty. Jakožto zaměstnanec to nebudete mít nijak složité, výpověď je možné podat bez udání důvodu, výpovědní lhůta bývá často dva měsíce, ale samozřejmě je to individuální.

V případě, že měníte zaměstnání, můžete zatoužit po odstupném. Jestliže ale podáte výpověď vy sami a odejdete z práce po skončení výpovědní doby, nárok na odstupné nevzniká.

Kdy vám náleží odstupné?

Jestliže se zajímáte o to, jestli dostanete nebo nedostanete odstupné, je nutné dostat výpověď z organizačních důvodů. Jestliže podáte výpověď vy, nemáte nárok na odstupné. Pokud byste však dostali výpověď, a to z organizačních důvodů, máte na odstupné nárok. Stejně tak máte nárok na odstupné v případě, že jste museli odejít (či jste byli propuštění) z důvodu zdravotních nebo z důvodu nemoci z povolání. V takovém případě vzniká nárok na dvanáctinásobek průměrného měsíčního výdělku.

I když máte dohodu, můžete odejít s odstupným

Odstupné také můžete získat ve chvíli, kdy odejdete na dohodu o skončení pracovního poměru. V dohodě však musí být sjednáno zákonné odstupné.