Daňové novinky

Daňové novinky příštího roku

Vyplňování růžového formuláře je to nejhorší, co člověka může během roku potkat – tedy alespoň si to lidé podávající daňové přiznání myslí. V současné době roste počet těch, kteří musí daňové přiznání podávat. Nejen, že se do světa podnikání hrne stále více lidí, ale také se lidé hrnou do vedlejších činností, díky čemuž si musí podávat nejen daňové přiznání za vedlejší činnost, ale také si daně dělají oni sami ze svého zaměstnání. Pokud spadáte do škatulky daňových poplatníků, kteří musí na začátku roku vyplňovat růžové formuláře, máme pro vás pár změn, které se možná budou týkat právě vás.

Mezi hlavní změny patří zejména velká změna minimálních záloh na zdravotní a sociální. Jen minimální zálohy se dohromady zvednou o čtyři sta korun. Pokud tedy platíte minimální zálohy, ze svého už budete muset zaplatit zhruba pět tisíc korun.

Změny u sociálního a zdravotního pojištění

Hlavní změny, jak jsme zmínili, se týkají minimálních záloh placených za zdravotní a sociální pojištění. Zálohy na zdravotní pojištění se zvednou o dvě stě korun, a to na 2208 korun. Zálohy na sociální pojištění se zvednou na 2388 korun z původních 2189 korun.

Konkrétně se tedy jedná o navýšení minimálních záloh o 383 korun, tedy o zmiňované skoro čtyři stovky. Odborníci tedy doporučují změnit si své trvalé příkazy na vyšší sumy, a to co nejdříve, abyste třeba zálohy za lednový měsíc neplatili ještě ve staré sumě.

U vyšších příjmů se nic nemění

Pokud ale patříte k živnostníkům, kteří vydělávají více jak 620 tisíc korun ročně, museli jste letos platit měsíční zálohy na zdravotní pojištění ve výši 3 488 korun a sociální pojištění bylo ve výši 7 544 korun. Vy, co vyděláváte nad zmiňovanou sumu peněz, se bát nemusíte, pro vás bude vše stejné stejně jako v uplynulých letech. Jednotlivé zálohy se nemění, není třeba měnit své trvalé příkazy.