Co si lidé myslí o dřevostavbách a není pravda

Co si lidé myslí o dřevostavbách a není pravda

Dřevostavby jsou v poslední době opravdu hitem mezi stavbami. Pokud někdo zvažuje stavbu vlastní nemovitosti, rozhoduje se mezi dřevostavbou a nízkoenergetickým domem na klíč. Od dřevostavby však upustí proto, že jim v hlavě naskočí několik domněnek, jejichž pravdivost si zkrátka neověří. To je však škoda. Většina domněnek týkajících se dřevostaveb je totiž mylná. Pojďme si říct ty nejčastější domněnky, které lidem dřímají v hlavě a které rozhodně nejsou pravda. 

Dřevostavba snadno shoří

Když se řekne dřevostavba, mnozí lidé začnou odmítavě mávat rukama. Myslí si totiž, že dřevostavby snadno shoří. Tato domněnka je logická, přece jenom dřevostavby jsou postaveny ze dřeva. To zkrátka vede k domněnce, že stejně jako dobře a rychle hoří dřevo, shoří také rychle a snadno i dřevostavba. 

Jenže pravdou je, že dřevostavba se staví podle jistých pravidel. Konstrukce jsou opláštěné materiály, které jsou nehořlavé, tudíž je riziko shoření u dřevostaveb naprosto stejné jako u klasických zděných domků. Těmito nehořlavými materiály, jimiž jsou dřevostavby opláštěné, se myslí například sádrokarton, také sádrovláknité desky nebo například minerální tepelná izolace. 

Dřevostavby mají velice špatnou akustiku

Další mylnou domněnkou, která dřímá v hlavách lidí, je, že dřevostavby mají velice špatnou akustiku. Jenže to je jenom další mýtus. Dřevo je naopak velice skvělý akustický prvek, který pohlcuje zvukové vlny. Vždy však záleží jenom na samotném architektovi, jaké materiály se při stavbě dřevostavby využijí a jak to tedy s akustikou v konečném důsledku bude. 

Při stavbě dřevostaveb je poměrně snadné zajistit takzvanou zvukovou izolaci. Aby však ke zvukové izolaci došlo, musí se na to myslet už při samotné kreslení návrhu a už při samotné stavbě domu. Později je komplikovanější zajistit zmiňovanou zvukovou izolaci. Aby byla zajištěna dokonalá zvuková izolace, je třeba zvolit správnou skladbu konstrukce.