4 tipy, jak vybrat správně kopačky

4 tipy, jak vybrat správně kopačky

Každý nějak začínal. Neymar, Ronaldo i Messi si jednou museli koupit své první kopačky, ve kterých se jejich hra posunula o úroveň výš. Jak na to, pokud vybíráte pro sebe nebo pro své mladé fotbalisty a fotbalistky?  

Gumotextil, nebo kůže?  

Kopačky musí být odolné. Dostávají pořádně zabrat a musí vydržet nejen rychlé odpichy a vaše zrychlení z nuly na sto za pět vteřin, ale také nárazy míče. Nejčastěji se používají dva základní materiály.  

Gumotextilní kopačky jsou odolné, měkké a především lehké. Pokud tedy vybíráte první boty na trávník pro svého potomka, zřejmě budete potřebovat právě tento materiál.  

Kožené kopačky ocení ti, kterým noha již příliš neporoste. Přeci jen se jedná o obuv, která je o něco dražší. Kůže je prodyšná a plně se přizpůsobí požadavkům vašeho chodidla. Chvilku to ale potrvá, než se prošlápnou. Kožené boty jsou obecně těžší.  

Na jakém povrchu budu hrát?  

Nyní je potřeba zjistit, na jakém povrchu se kopačky budou prohánět nejčastěji. Lisovky jsou kopačky určené na trávu. Mají na sobě několik plastových nebo gumových špuntů, které jsou lisované. Kopačky na trávu nesou často označení FG, tedy Firm Ground. Jsou určeny na suchou přírodní trávu.  

Kolíky jsou zase pro mokré počasí. Mají v sobě kovové vyměnitelné kolíky. Tyto kopačky jsou označeny jako SG, tedy Soft Ground.  

Turfy jsou kopačky, které na sobě mají několik malých špuntů z gumy. Používají se na umělém trávníku, ale dají se použít také pro přírodní i umělé povrchy s nízkým profilem. Turfy mají zkratku TF.  

Bude potřeba zavazování? 

Některé kopačky se vyrábějí bez tkaniček. Tyto módní výstřelky by vám ale již během zkoušení měly bezvadně padnout, odchylky nejsou možné a mohly by být při sportu nebezpečné.  

Široká noha? 

Každý si najde svou oblíbenou značku. Nike, Adidas i Puma mají několik typů obuvi, které jsou přímo určeny pro široká nebo úzká chodidla.  

Výběr správných kopaček může chvíli trvat, ale rozhodně to stojí za to.