Vybíráme správnou běžeckou obuv

Vybíráme správnou běžeckou obuv

Podle průzkumů Češi ze všech sportů na světě nejvíce milují běh. Je to totiž aktivita zadarmo, kterou navíc můžete vykonávat během jakékoli části dne, tudíž kdykoli, kdy máte zrovna čas. Pokud patříte k lidem, kteří chtějí začít běhat, nezapomeňte si koupit kvalitní obuv, která je základem. Samozřejmě budete potřebovat i funkční oblečení, ale běžecké boty jsou něco, na čem by se nemělo šetřit. Pokud budou boty kvalitní, nebudou vás bolet záda, dokonce vás nebudou po běhu bolet ani nohy. A taky vydržíte běhat daleko déle.  

V botách je síla, shodují se mnozí běžci. Pokud se k nim chcete přidat, ale nevíte, jak by měla běžecká obuv vypadat, poradíme vám.  

Před výběrem obuvi si zodpovězte několik otázek 

Obecně platí, že si před každým výběrem obuvi musíte zodpovědět několik otázek, které vám ve výběru správné běžecké obuvi pomohou.  

Jaké otázky je třeba si zodpovědět? 

  • Kde budu běhat? 
  • Jaký je můj došlap? 
  • Jakou mám velikost bot? 
  • Jak široké je moje chodidlo? 
  • Co od běžeckých bot vlastně očekávám? 

Důležité je vědět, kde budete běhat. Jiné běžecké boty se kupují pro běh na silnicích a cyklostezkách, jiné se zase pořizují pro běh do terénu. Zatímco běžecké boty pro silnice a pevné cesty tlumí náraz a mají nízkou hmotnost, boty do terénu mají vyšší podrážku a odolný svrchní materiál.  

Musíte také vědět, jaký je váš došlap. Pokud máte neutrální došlap, pata dopadá na střed při běhu. Při takzvané supinaci jsou vaše kotníky vychýleny ven a nohy máte do tvaru O. Ještě existuje takzvaná pronace, kdy je kotník vychýlen na vnitřní stranu, tím pádem máte nohy do X.  

Důležité je zodpovědět si, co od bot vlastně očekáváte. Dáte botám zabrat nebo je budete používat jen občas? V souvislosti s běžeckými botami a očekáváním se musí také zmínit, že bota se vybírá i dle vaší váhy. Čím vyšší je vaše váha, tím více dostanou boty zabrat. Proto vybírejte podle své váhy.