V posledních ročnících cyklistické Tour de France byly vždy jasné vůdčí pozice. Platilo to o celkovém pořadí i v soutěži spurterů, tedy takzvaného zeleného dresu.Během posledních pěti let zcela ovládli onu „Starou dámu“ hned 4x zástupci britské stáje Sky a 1x stejně dominantní Vincenzo Nibali z Astany.Zelený dres patřil Slovákovi Petru Saganovi, který na trati vládl způsobem, který bral dech mnoha milovníkům kol. Letošní ročník je jiný. Fanoušky baví svou vyrovnaností a patřičnou dramatičností. Akce se najde v každé etapě a stále se něco děje. Transportní trasy jakoby vymizely. Nejlepší čtyřka celkového pořadí Tour de France se smrskla do 29. sekund. O zelený dres se perou hned dva muži. Ve žlutém dresu vůdčího závodníka jede obhájce trofeje Brit ChrisFroome a byl to on, který během Tour de France před 3. lety zveřejnil podobný kousek s fotografií, jako letos Poljaňski.
Cyklistika není legrace
A také pěkně dokáže bolet. Cyklistovy nohy po mnoha etapách Tour de France nejsou jen samý naběhlý sval, ale také pěkně naběhnuté žíly po celých nohou. Nohy cyklisty Pawla Poljaňskiho po dojezdu etapy Tour de France braly dech. Fotografie nateklých a až nepřirozeně žilnatých nohou polského cyklisty, kterou sám jezdec ve věku 27 let zveřejnil na Instagramu vidělo tisíce lidí. Vrcholová cyklistika prostě bolí. Tour de France bolí dvojnásob. V nadlidských výkonech se jezdci v pelotonu ale nevzdávají. Po 16. etapách Tour de France, po dojezdu 165 km, jeho nohy vypadaly pravda trochu unaveně. Nejvíce fanoušků, kteří fotografii sdíleli, ale šokovalo, jak moc ta vrcholová cyklistika dokáže devastovat a ničit lidské tělo.Fotografie Poljaňskiho, který je zatím na 73. místě celkového pořadí závodu z německé stáje Bora-Hansgrohe, se dostala i do zpravodajství CNN.
Když cyklistika bolí
Na snímek reagovali i profesionálové se rčením, že rekreačním cyklistům toto nehrozí. Jde o neduhy elitních sportovců, jako právě cyklistům při velkých závodech. Doktor BradleyLaunikonis z Fakulty biomedicínských věd univerzity v Queenslandu tvrdí, že v nohách vrcholových cyklistů při závoděkoluje až dvojnásobek krve než u cyklistů rekreačních.Zvýšený objem krve pak zůstává v žilách ještě dlouho po závodě, a proto jsou tak vystouplé. Je třeba brát také v potaz, že při zveřejňování fotografie byl použit foto filtr, kterénabízí sociální síť Instagram a žíly vypadají ještě vystouplejší.Tour de France je asi nejtěžším cyklistickým závodem na světě a letošní ročník má 23 dní. Celkem 198 cyklistů v pelotonu absolvuje 21 etap pouze se 2. dny odpočinku a najede 3 500 km.Probíhající 104. ročník poprvé od roku 1992 zavítá na všech 5 horských pásem Francie: na Vogézy, do Francouzského středohoří, pohoří Jura, Pyrenejí a Alp.