Zabezpečení garáží

Jaká je úroveň zabezpečení českých garáží?

Úroveň zabezpečení českých garáží často neodpovídá hodnotě uloženého majetku

Potvrzuje to případ nedávno dopadeného páru recidivistů, kteří se na vloupání do garáží specializovali tři roky a na kontě mají desítky vykradených garáží a milionové škody.

Praha, 2. března 2018 – Garáž je magnet pro zloděje. Vedle zaparkovaného vozu nebo motorky jsou pro pachatele lákavé i elektrické dílenské nářadí, pneumatiky, náhradní díly, jízdní kola, nebo zahradní technika, což představuje při odcizení samo o sobě značné škody. Motoristé však zabezpečení garáží často podceňují. Dokazuje to i nedávné odhalení zlodějů na Trutnovsku, kteří mají na svědomí vloupání do více než 80 garáží v sedmi krajích ČR a na kontě škody dosahující téměř 2, 2 milionu korun. Při dopadení u nich byly nelezeny dva zápisníky, kde pachatelé evidovali více než 1000 adres vytipovaných garáží po celé republice.
„Obviněným je kladeno za vinu, že společně od jara roku 2015 do současné doby v sedmi krajích (Královéhradecký, Pardubický, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Liberecký a kraj Vysočina) páchali majetkovou trestnou činnost, čímž způsobili poškozeným škodu dosahující téměř 2, 2 milionu korun. Muž se ženou při páchání trestné činnosti vnikali do garáží za použití násilí a zde se zaměřovali mimo jiné na disky s letními a zimními pneumatikami, jízdní kola, nářadí, motocykly, zahradní sekačky a vše ostatní, co jim přišlo pod ruce,“ píše ve zprávě Policie ČR kpt. PhDr. Ondřej Moravčík.

„Garáže se stávají snadným cílem, protože prakticky neexistují bezpečnostní garážová vrata. Většina majitelů stále zamyká garáže obyčejným visacím zámkem, což je naprosto alarmující vzhledem k hodnotě uložených věcí,“ komentuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení společnosti Next.

Jak ochránit majetek uložený v garáži?
„Doporučuji vyměnit zámky za bezpečnostní a chránit garáž elektronicky. Ideálním řešením mohou být magnetická čidla na vratech, pohybové čidlo v prostoru garáže, a to vše napojené například na domovní alarm, pokud je garáž součástí domu. Vhodný je také kamerový dohled. Důležité je i zabezpečení oken garáže, která je nejlépe opatřit mříží nebo bezpečnostní folií,“ říká Ivan Pavlíček ze společnosti Next, odborník na zabezpečení. „V případě, že je garáž navíc propojena vlastními dveřmi s domem, volte bezpečnostní dveře minimálně III. bezpečnostní kategorie, s bezpečnostní vložkou a kováním minimálně ve stejné kategorii. Jedině tak ochráníte před vloupáním zbytek svého domova.“