Dezinfekční prostředky jsou nedílnou součástí našich domácností a i když jsme je v minulosti využívali hlavně kvůli koronavirové pandemii, nyní tyto speciální čistící prostředky mají zelenou při sobotním uklízení, kdy potřebujeme veškeré povrchy omýt a odstranit z nich mikroorganismy a snítky bakterií či virů. Pojďme si prozradit, jak vůbec správně zmiňované prostředky používat a jak tedy správně dezinfikovat povrch. Je jedno, jestli se bude jednat o některý profesionální prostředek od Ecolab nebo jiná komerční značka.
Nejprve se povrch očistí
Prvním krokem je očištění povrchu. Je nutné odstranit veškerou špínu, která se na stole, polici nebo kredenci nachází. Jen tak se poté dostanete k mikroorganismům, které na nábytku v interiéru sídlí a myslí si, že je nenajdete.
To ostatně platí i v případě mytí rukou. Ze všeho nejdříve z nich odstraňte špínu, poté mezi prsty promněte dezinfekci, po níž budou ruce dokonale čisté.
Chemikálie se nemíchají dohromady
V současné době rozlišujeme dva typy těchto uklízecích chemikálií, a to chemikálie čistící a chemikálie dezinfekční. Nikdy by se nemělo stát, že začneme míchat nejrůznější chemikálie do sebe. Může to způsobit řadu nepříjemných překvapení a nebezpečných reakcí.
Abychom si to však ukázali na příkladě. Nikdy nemíchejte například bělidla a amoniak, protože by mohlo dojít ke zrodu toxických plynů, jež mohou být dokonce smrtelné, tak pozor na to.
Používejte ochranné rukavice i ochranu očí
Ať už se do čištění nebo dezinfikování pouštíte doma nebo v kanceláři, vždycky používejte ochranné rukavice a případně také ochranu očí. Tím zajistíte svou bezpečnost a předejdete scénářům, že by došlo k popálení kůže nebo k něčemu podobnému.
V nejlepším případě také používejte dané věci tak, že ponecháte otevřené okno a zapnete odsávací ventilátory, aby se veškeré vzniklé toxické výpary rozptýlily.