Kupní smlouva na auto: co všechno by měla obsahovat?

Kupní smlouva na auto: co všechno by měla obsahovat?

Kupní smlouva je nezbytnou součástí prodeje auta. Jedná se totiž o majetek, který často stojí několik desetitisíců až statisíců korun. Proto je důležité mít všechny podmínky převodu a prodeje ošetřeny dokumentem, jako je právě kupní smlouva. Náležitosti kupní smlouvy byste měli znát vždy, a to nejenom když ji sami sepisujete, ale také když se rozhodnete pro výkup auta. V některých případech totiž může být špatně sepsaná kupní smlouva prohlášena za neplatnou!

Identifikace obou stran

Ve smlouvě by mělo být stanoveno, kdo je kupující, a kdo je prodávající. Obě strany by měly uvést základní identifikační parametry, jako je jméno a příjmení, adresa, rodné číslo. Prodává-li společnost, pak její název, sídlo, IČ a DIČ.

Identifikace vozidla

Identifikace vozidla musí být jednoznačná, aby nemohlo dojít k záměně. Rozhodně nestačí napsat prodej Škody Fabia. Jak vůz správně identifikovat? Ve smlouvě by měla být uvedena jeho značka, model, datum první registrace, VIN kód, barva a poznávací značka. Taktéž se do smlouvy píše počet najetých kilometrů.

Cena za auto

Do kupní smlouvy je vhodné uvést nejenom částku, která bude za prodej vyplacena, ale také způsob úhrady (u bankovního převodu se uvádí též číslo účtu, na který má být zaplaceno, a datum splatnosti). 

Popis technického stavu auta

Rozhodně je dobré detailně popsat veškeré vady, které byly odhaleny, aby bylo jasné, že kupující o nich ví. Může se jednat o škrábance a promáčkliny karoserie, poškození v interiéru, nefunkční prvky apod. Pro prodávajícího je ideální, když bude technický stav vozu popsán co nejdetailněji, protože pak se kupující nemůže vymlouvat na to, že o dané skutečnosti nevěděl a požadovat odstoupení od smlouvy nebo případnou slevu z kupní ceny.

Seznam příslušenství

I zde je vhodné napsat cokoli, co vůz obsahuje. Jde například o náhradní klíče, servisní knihu, sadu zimních pneumatik, ale také CD nebo MP3 přehrávač apod.