jídlo

Za jídlo nejvíce utrácíme – poradíme, jak na jídle ušetřit!

Češi jsou zajímavý národ. Hlavně teda co se týče peněz. Jsme velcí skrblíci, přesto mnohdy utrácíme za takové věci, za které by neutratil opravdu nikdo. Pokud se nám něco líbí, hned to koupíme, ale po chvíli se nám to líbit přestane, a tak to za minimální cenu prodáme jinam. Neuvažujeme tedy ve velké míře nad tím, co kupujeme.

Všichni lidé však nejsou takoví. Někteří šetří a tvoří si takzvanou finanční rezervu domácnosti, která je opravdu potřeba. Vždyť každý může onemocnět, jiní mohou dostat dokonce vyhazovat ze dne na den. Existuje mnoho věcí, které nám výrazně mohou zkomplikovat život. Jedná se například o různé porouchané spotřebiče, které se nám z ničeho nic mohou pokazit a my tak rychle přemýšlíme nad tím, kde seženeme peníze na nezbytnou a hlavně rychlou opravu. Právě pro všechny takové situace je tu finanční rezerva, kterou by si měla začít pěstovat opravdu každá domácnost.

Pokud nevíte, jak ji začít dělat, tak zkuste šetřit a našetřené peníze pak do finanční pokladničky házejte. Šetřit se dá na všem – můžeme si odpírat věci, které nepotřebujeme, jindy nemusíme jet na výlet, který sice dlouze zvažujeme, ale na druhou stranu může takový výlet počkat. Nejvíce se však dá ušetřit na jídle. Samozřejmě říká se, že na jídle se šetřit nemá, ale při šetření neznamená, že si budeme odpírat běžné věci, ale stačí, abychom začali nakupovat jinak. Přece jenom Češi utrácejí za jídlo průměrně tři tisíce korun za jednoho. S touto enormní částkou se ale dá něco dělat.

• Nakupujte se seznamem

Seznam bude váš nejlepší společník při nakupování. Vždy si sepište jen a pouze to nejnutnější, co potřebujete, a na ostatní ani nesahejte. Seznam je naprosto fantastický, protože pokud se dle něj budete řídit, pak budete mít vyhráno – utratíte jenom tolik, kolik máte, a nebudete pak litovat, že jste si koupili něco, co jste nechtěli, ale po čem jste v tu chvíli toužili.

• Nakupujte s hotovostí

Vypočítejte si přibližné týdenní nákupy a danou částku, která vám po výpočtech vyjde, pak vyberte z bankomatu. Kreditní kartu nechte pěkně doma a neberte ji někam ven. Chvilku odpočinku jí rozhodně prospěje, tím si můžete být jisti. Pokud totiž uvidíte hotovost, kterou máte vybranou, budete se ohlížet na to, aby vám daná hotovost vystačila na tu dobu, na kterou je určená. Pokud platíme kartou, pak se většinou stává, že nedbáme na částku a jen pípáme při placení. Zděšení, kolik jsme pomocí karty utratili, přijde ve chvíli, kdy se mrkneme na internetové bankovnictví.