Takzvaný Mikrogravitační výzkum probíhá na Mezinárodní vesmírné stanici – ISS. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír – NASA možná přinese nový pohled na boj proti rakovině. Je zaměřen na vývoj léku pro imunitní systém, kterému pomůže zabíjet rakovinné buňky. To by pak vedlo k zabránění opakovaného výskytu určitého druhu rakoviny. Vědci chtějí kombinací nových léků a protilátek také snížit nepříjemné vedlejší účinky v podobě zvracení nebo padání vlasů, obvyklého u chemoterapie.
Negativní emoce
Chemoterapie sice bývá účinnápři léčbě rakoviny, ale se zhoubnými buňkami zabíjí i ty zdravé. Nový přístup by měl zabít jen rakovinné buňky kombinací protilátky s Azonafidem, lékem likvidujícím rakovinu. Ani tato léčba nebude bez vedlejších účinků, budou ale menší. Rakovinné buňky rostou v těle také proto, že je jejich obranný mechanismus neumí rozpoznat. To tvrdí DhavalShah z Newyorské státní univerzity v Buffalu. Nová molekula má i schopnost probouzet a spouštět brzdu v už existujících imunitních buňkách uvnitř rakoviny. Jakmile jsou dané molekuly v nádoru vypouštěny, probouzí imunitní buňky v okolí, stimulují vlastní imunitní systém a umožní mu rozpoznat i zabít rakovinné buňky.
Průzkum ve vesmíru
Výzkum na Mezinárodní vesmírné stanici má i další výhody. Mikrogravitační prostředí mnohem lépe simuluje lidské tělo a může vytvářet velké kulovité rakovinné tumory, jak tvrdí Luis Zea z Coloradské univerzity v Boulderu. Výzkumníci na Marsu budou vzhledem k radiaci také vystaveni zvýšenému riziku vzniku rakoviny. NASA chce zjistit, jak účinné jsou kombinace léčiv v prostředí mikrogravitace, pro případný výskyt rakoviny u astronautů během cesty na Mars a zpět na Zemi. Je nutné přijít na to, zda buňky lék metabolizují stejným způsobem, jako na Zemi a zajistit dlouhodobou funkčnost léků.