Čísla na lampách

Víte, k čemu vlastně jsou čísla na lampách?

Denně procházíme ulicemi, a to tehdy, když jdeme do práce nebo do školy nebo když jdeme do obchodu. Pokud se procházíte ulicemi večer, jste rádi za to, že vám lampy svítí na cestu. To je však jediný okamžik, kdy si lamp všimneme. Jinak kolem nich procházíme, aniž bychom je vůbec registrovali. Víme, že tam jsou, a to vědomí nám stačí. Kdybychom se vás zeptali, jestli víte, k čemu slouží čísla na lampách, ani nevíte, že tam nějaká čísla jsou. Je to chyba, protože právě taková čísla nám mohou zachránit život.

Štítky s čísly by měli vnímat hlavně obyvatelé našeho hlavního města, protože právě oni mají tyto štítky snad na každé lampě. Právě tato čísla, která jsou na lampách nalepeny, slouží k přesné identifikaci místa, kde se nacházíte.

Kdy nám tato čísla mohou zachránit život?

Jistě jste se octli někdy v situaci (nebo se v ní můžete octnout), kdy budete potřebovat vy nebo někdo jiný zavolat záchrannou službu, policii nebo hasiče. V tom případě se vás v telefonu zeptají, kde se nacházíte. Jelikož je konkrétně Praha opravdu velké město, nemusíte znát každou ulici, kterou denně procházíte. K tomu vám právě pomůžou čísla na lampách, která stačí nadiktovat do telefonu.

Identifikační čísla lamp veřejného osvětlení hned navede záchrannou službu, hasiče nebo policii na přesné místo, kde se nehoda stala.

Jak toto číslo vypadá, kde ho na lampě najdu?

Na lampách najdete čísla na drobném plechovém štítku, který je viditelný dobře i v noci. Většinou jsou přimontovány směrem do silnice, a to zhruba ve výše metru a půl.

Samozřejmě lampy nejsou očíslován jenom v Praze, ale tento „trend“, který může zachránit životy, se začíná dostávat i do dalších měst a vesnic České republiky. Štítky na lampách najdeme například i v Ústí nad Labem, dále taky v Liberci nebo třeba v Teplicích. Nově jsou zavedeny i v Podbořanech.