V jakých případech musí zaměstnanci řešit daně sami?

V jakých případech musí zaměstnanci řešit daně sami?

Každý začátek roku se nese ve znamení daní z příjmů. Mnozí lidé si myslí, že vyplňování daňového přiznání se týká jen velkých podnikatelů nebo menších živnostníků, ale není to tak. V mnoha případech musí i samotní zaměstnanci řešit daně sami, jenže jen málokterý zaměstnanec ví, v jakých případech. Abyste si tedy nezadělali na průšvih, máme pro vás seznam případů, kdy si musí zaměstnanci řešit daně sami, tedy kdy to za ně neudělá účetní ve firmě, kde dlouhodobě pracují.  

Pokud pracují pro dva zaměstnavatele najednou 

V současné době mnozí lidé mají více zaměstnání. Důvodem je to, že chtějí mít větší přísun financí. Někteří tedy mají třeba hlavní pracovní poměr v jedné firmě, zároveň ale pracují pro někoho jiného na poměr vedlejší či třeba na smlouvu. Jestliže se řadíte k pracovníkům, kteří pracují pro více jak jednoho zaměstnavatele, spadá na vás povinnost daňové přiznání podat. Nebudete však muset brát hromadu příloh, pro daňové přiznání vám bude stačit jen zjednodušený formulář.  

Pokud máte vysoké příjmy 

Vlastní daňové přiznání musí vykazovat i ti, kteří si vydělali buď zaměstnáním, nebo jako podnikatelé více jak 1 438 992 korun (v přepočtu se jedná o více jak 120 000 korun měsíčně). I v takovém případě musíte podat daňové přiznání a i v takovém případě vám bude stačit zjednodušený dvoustránkový formulář.  

Pokud jste zaměstnaní, ale také podnikáte 

Mnozí lidé fungují tak, že jsou běžně zaměstnaní, ale na druhou stranu také podnikají (podnikání mají jako vedlejší činnost). Dříve to bylo tak, že zaměstnancům se o daně postarala účetní ve firmě a oni si podali daňové přiznání jen za podnikání, ale dnes se musí o oboje daně postarat sami. To platí i v případě, že byste si podnikáním vydělali jen pár tisíc a jako zaměstnanec jste dostali miliony, je nutné se postarat o daně z obou činností.  

Pokud pronajímám byt nebo auto 

I majitelé bytů či automobilů, které půjčují jiným, musí podat daňové přiznání. K tomu je zapotřebí plnohodnotný čtyřstránkový formulář s přílohou 2.