Už jste slyšeli o dietě, která má zachránit svět?

Už jste slyšeli o dietě, která má zachránit svět?

Takzvaná planetární dieta, to je dieta, se kterou přišli v nedávné době vědci a která by měla naprosto zachránit a spasit celý svět. Pokud se zajímáte o dění okolo sebe, moc dobře víte, že se planeta Země potýká s mnoha problémy a se znečišťováním, které jí výrazně škodí. Lidé se dnes snaží planetu spasit, snaží se takzvaně “neplastovat”, snaží se neplýtvat jídlem. To je ostatně skvělé, vědci jsou však toho názoru, že spasit nás může jen takzvaná planetární dieta.

Jak jistě víte, planeta se musí dnes a denně potýkat s mnoha výzvami, které musí zdolat a splnit. Jednou takovou výzvou je i zajišťování dostatku potravin všem lidem žijícím na tomto světě. V současné době je nás na světě zhruba sedm a půl miliardy, na konci století nás však má být podle odhadů až jedenáct miliard. Nejvíce roste populace v zemích třetího světa. Pro planetu tak najednou bude obtížnější obstarávat potravu pro všechny lidi na světě, proto je třeba jí pomoct. A právě pomyslnou pomocnou ruku podává takzvaná planetární dieta.

Vědci dali hlavy dohromady

Několikrát zmiňovanou planetární dietu vymyslelo skoro čtyřicet vědců pocházejících z šestnácti různých koutů světa. Rozhodli se sestavit jídelníček, který by byl zdravý jak pro lidské tělo, tak také pro svět jako takový.

Jídelníček si zakládá hlavně na středomořské stravě s tím, že je třeba omezit konzumaci masa, ryb a vajíček. Stejně tak je třeba snížit konzumaci cukrů a mimo jiné i konzumaci mléčných výrobků. Tento jídelníček je možné upravit i pro vegetariány, vegany a podobné – lze jej přizpůsobit odlišným návykům a odlišným kuchyním.

Co třeba v jídelníčku nesmí chybět?

Bylinky, ovoce, zelenina – to je to, kolem čeho se bude jídelníček točit. Rýžové chlebíčky bez cukru jsou na jídelníčku stejně jako saláty z ječmene, pečené batáty nebo kořeněná nudlová polévka zvaná miso.