Údolí králů jako nejnavštěvovanější místo Egypta

Údolí králů jako nejnavštěvovanější místo Egypta

Jedním z nejnavštěvovanějších a nejznámějších míst v Egyptě je Údolí králů nacházející se nedaleko města Luxor, na západním břehu řeky Nil. Údolí králů, arabsky Biban el Muluk, je starověkým pohřebištěm slavných egyptských faraonů 18. až 20. dynastie.  

Tito faraoni si na rozdíl od svých předchůdců nezvolili jako místo svého odpočinku pyramidy, které byly často již za faraónových následníků zloději vyrabovány, ale tajné hrobky ukryté v nehostinných skalách. Že jejich zbožné přání, aby jejich hrob nebyl vykraden, nakonec nebylo vyslyšeno, svědčí to, že jediná hrobka, která dosud byla nalezena nevykradena, byla hrobka mladého na svou dobu téměř nevýznamného faraona Tutanchamona. 

Údolí plné hrobek 

V Údolí králů bylo dosud objeveno více než šedesát hrobek, z nichž převážná část jsou hrobky královské. Jednotlivé hrobky mají pořadová čísla podle toho, kdy byly objeveny. 

Ne všechny hrobky jsou však přístupné 

Přístupných bývá zpravidla pouze deset hrobek, které se neustále mění. Je to proto, aby byly alespoň na čas ušetřeny zvýšené vlhkosti, ke které dochází díky vysoké koncentraci návštěvníků a která zhoršuje kvalitu nástěnných maleb. Při své návštěvě Údolí králů se zeptejte svého průvodce, které z otevřených hrobek Vám doporučí navštívit, ne vždy totiž platí, že hrobky nejvýznamnějších panovníků bývají ty nejhezčí. 

Od veřejného parkoviště, na které Vás přiveze autobus nebo taxi, se dále dostanete k pokladně a za ní již čeká malý turistický vláček, který vyveze turisty až k hlavní bráně. Základní vstupenka v ceně přibližně 260 Kč Vás opravňuje ke vstupu do tří hrobek a zahrnuje i zpáteční jízdu vláčkem. Za vstup do hrobky faraona Tutanchamona se u hlavní brány připlácí v pokladně přibližně 330 Kč.  

Veškerý poklad nalezený v Tutanchamonově hrobce se již v hrobce nenachází, jeho velkou část, včetně slavné zlaté posmrtné masky faraona, můžete obdivovat v Egyptském muzeu v Káhiře. V Údolí králů není povolena videokamera (tu je nutno odevzdat u hlavní brány) a fotografování uvnitř hrobek.