osvětim

Temná místa našeho světa je nutné poznat – jaká to jsou?

Cestování je aktuálně opravdu oblíbené trávení volného času. Lidé cestují hlavně do zahraničí, kde poznávají cizí kultury. Jenže nejdříve bychom měli poznat naši krásnou zemi a vše, co se s ní pojí. Přece jenom významných památek máme v Česku opravdu mnoho – člověk by si ani neřekl, že tolik památek lze za život navštívit. Tolik krásných přírodních míst najdeme v Česku, proto není třeba hledat uspokojení v zahraničí. Navíc Česká republika se také pyšní i bohatou historií, i když právě v ní nalezneme i temná místa, která bychom měli také rozhodně poznat.

Mezi taková temná místa se rozhodně řadí místa, kde dříve byly koncentrační tábory. Děti se sem vydávají se školou na prohlídky, jiní by sem nevstoupili kvůli tomu, že z toho mrazí. Je však nutné podotknout, že i taková místa se mají vidět. Je třeba vědět všechno o zemi, v níž žijeme.

• Terezín

Jedním takovým místem, které bychom měli za svůj život alespoň jednou vidět a prohlédnout si ho i s odborným výkladem, je Terezín. Jedná se o místo, kde utrpěli desetitisíce lidí. Dnes je hzde postaven památník a v České republice se jedná o jedinou takovou instituci, jejíž posláním je uchovat památku a čest obětem rasové a politické perzekuce v letech nacistické okupace.

• Lidice

Dalším takovým místem jsou rozhodně Lidice, což byla obec, která byla v důsledku heydrichiády vypálena a srovnána se zemí. Obyvatelstvo bylo popraveno, zavražděno nebo odsunuto do koncentračních táborů. Dnes je zde postaveno muzeum, které připomíná památku všem obětem. Ukazuje však také na fakt, že se tehdy mohlo jednat o jakoukoliv obec, ale kupodivu to bohužel byly zrovna Lidice.

• Osvětim

Jedno z nejhrozivějších míst je rozhodně Osvětim. V minulosti se jednalo o největší koncentrační tábor. Němci sem poslali nevinné lidi, kterých tu zahynulo přes jeden a půl milionu. Dnes toto místo vzdává opět čest památce obětí a poukazuje na hrozivou minulost, která se nikdy nesmí opakovat. Z tohoto místa však doslova mrazí, a to díky rýhám ve zdech, díky vlasům a jiným pozůstalostem, které se dodnes zachovaly.