výdaje na mýtné

Jak si spočítat před dovolenou výdaje na mýto

Zejména při krátkodobé dovolené platby za mýtné, tedy využívání dálniční sítě, mohou znamenat pěkný zásah do rozpočtu a podstatnou část celkových výdajů. Připravte se proto na tuto skutečnost dopředu. Můžete si spočítat, zda není lepší se na některém úseku dálnici objet. Na internetu i tak ale není snadné veškeré informace o poplatcích jednoduše získat. Často jsou dostupné pouze v cizích jazycích a jejich dohledání nemusí být jednoduché.

Kde hledat informace

Naštěstí ale v dnešní době existují služby, které jsou i pro českého uživatele bez širších jazykových znalostí srozumitelné a poskytují alespoň základní přehled.Rozdělení zemí je podle druhů poplatku a nabízí jej například server Tolls.eu. Zde lze nalézt velmi snadno informace, které hledáte. Po konzultaci s mapou zjistíte, jaké zpoplatnění vás jako řidiče na cestě do vámi zvolené vysněné destinace vlastně čeká. Tento server vás dále odkazuje také na jednotlivé stránky různých národních organizací, které mají výběr daných poplatků ve své působnosti. Zde už ale budete potřebovat alespoň základní znalosti anglického jazyka. Nejde ale o nic složitého. Při vyhledávání cesty, která vede přes více států, nemusí být ale tento způsob získávání informací moc pohodlný.

Hledejte globálně

Globální řešení nerostou jako houby po dešti. Ani Google s čím dál podrobnějšími mapami se zobrazením výše mýtného nebo dálničních známek nepočítá. Pokud ale zadáte v nastavení trasy možnost, aby se cesta vyhýbala všem placeným úsekům, umožňují vám to i jiné mapové služby. Komplexní řešení, kde najdete trasu přizpůsobenou požadavkům řidiče, a dokonce zde můžete odhadnout celkové náklady, nabízí stále i po letech pouze aplikace ViaMichelin. Je zdarma dostupná na internetových stránkách Viamichelin.com nebo jako aplikace pro chytré telefony s operačními systémy Android a iOS.Aplikace upozorní na placené úseky na trase, podle aktuálních dat odhadne cenu mýtného i dálniční známky či kuponu, a odhadne i náklady na palivo. Odhadnete snadno náklady na samotné palivo a kolik k tomu musíte připočítat na dálniční poplatky.