Proč investovat do fotovoltaiky

Proč investovat do fotovoltaiky

„Investuj do fotovoltaické elektrárny, je to výhodné!” slýcháte ze všech stran. Jenže argument, že je něco výhodné vás možná dostatečně nepřesvědčuje o tom, že byste do takového řešení měli vložit třeba i všechny své úspory. Pojďme se fotovoltaické elektrárně podívat trochu více „na zoubek” a najít skutečné argumenty, které jí hrají do karet.

Úspora až 80 %

Zvýšená poptávka po fotovoltaice se eviduje od chvíle, kdy ceny energií šly rapidně nahoru. Touha českých domácností co nejvíce ušetřit a stát se co nejméně závislými na veřejných elektrických sítí byla tak velká, že se automaticky sáhlo po fotovoltaice. Řešení totiž slibovalo nemalou úsporu. 

Podle odborníků se tato úspora energií může dotknout až 80 %. Jinými slovy se stanete prakticky soběstačným, respektive budete jen velmi málo závislí na dodavatelích elektřiny. Výrazně tím prospějete své peněžence i životnímu prostředí.

Ekologické řešení

A tím se ostatně dostáváme k dalšímu důvodu, proč investovat do fotovoltaické elektrárny. Je to ekologické řešení, které nijak neškodí životnímu prostředí. Výroba energie ze slunce totiž nijak neprodukuje škodlivé látky, jež by škodily planetě. Naopak se jedná o obnovitelný zdroj, díky kterému se eviduje výhra na obou stranách – na stranách planety i na té vaší straně.

Pokud jste tedy domácností, která se snaží přistupovat ekologicky k planetě, pak nad fotovoltaikou už nebudete uvažovat, ale půjdete do ní.

Nízká pořizovací cena

Tedy pokud se rozhodnete požádat o jednorázový finanční příspěvek z dotačního programu Nová zelená úsporám. V opačném případě může být pořizování fotovoltaiky pomyslnou čárou přes rodinný rozpočet. Pokud se však požádá o příspěvek, pořizovací cena se může snížit až o polovinu čili se tím pádem i sníží doba návratnosti investice. 

Výška získaného příspěvku z dotačního programu se odráží dle toho, pro jakou elektrárnu se nakonec rozhodnete. Co typ elektrárny, to trochu jiné možnosti získání nějaké konkrétní částky.