Poštovních schránek ve světě ubývá

Poštovních schránek ve světě ubývá

Poslední průzkumy ukazují, že poštovních schránek dlouhodobě ubývá. Lidé se domnívají, že díky době plné technologií už tuto „službu” od exteriérového prvku využívat nepotřebují. Mluvíme však o nezbytnosti, bez které by se k nám nedostal ani dopis, ani výzva říkající nám, ať se pro konkrétní balíček nebo psaní dostavíme na nejbližší pobočku pošty. A tak raději do nerezové poštovní schránky investujte, ať o něco důležitého nepřijdete. Svět se sice hodně digitalizuje, ale ještě to řadu let potrvá. U nás taky jde vidět, že datové schránky využívá stále více lidí.

Ne všechno je digitální

I když politici dlouhodobě pracují na digitalizaci poštovní korespondence a vyřizování prakticky všech nezbytností a důležitých věcí na úřadě prostřednictvím internetu, aktuálně nemůžeme říct, že všechno lze pomocí našich chytrých zařízení a počítačů vyřešit. Existují věci, na které jsou počítače zkrátka a dobře krátké, i proto je důležité mít stále před domem poštovní schránku. 

Spoléhat se na to, že vláda brzy přijde s digitálním řešením je víceméně od věci. Než k tomu dojde, mohla by vám takřka mezi prsty proklouznout nějaká důležitá zpráva, která by volala po akutním vyřešení. 

Mizí také tradiční oranžové poštovní schránky

Zatímco na ulicích Londýna byste na poštovní schránky narazili na každém rohu, v případě České republiky je to trochu jiné. V České republice se aktuálně nachází něco málo přes dvacet tisíc tradičních poštovních schránek oranžových barev, kterých je však o tisíce méně než před lety. Lidé je zkrátka přestávají využívat a v případě nutnosti odeslat nějaký dopis nebo podobné listovní psaní automaticky míří na poštu, kde dopis fyzicky odesílají. 

S tím se však pojí také částečná digitalizace, která přišla s přílivem online datové schránky. Díky ní lze řadu dokumentů odeslat prostřednictvím internetu čili i to snížilo zájem o odesílání zásilek skrze tradiční oranžové budky stojící na ulicích. 

Jistý vliv na odstranění poštovních schránek mají i majitelé nemovitostí nebo daných pozemků, na nichž schránka stojí. Na jejich popud či podanou stížnost dochází k jejich odstraňování čili i z tohoto důvodu z ulic začínají mizet.