pobyt cizinců

Podmínky pro pobyt cizinců v Česku budou konečně přísnější

Česká republika se aktuálně potýká s mnoha novinkami. Pokud pravidelně sledujete televizní noviny, pak máte jistě přehled o tom, co se aktuálně děje ve světě. Mnohé novinky se vyplatí si přečíst zejména vždy z rána, když například snídáte. Je zajímavé, že nezaměstnanost za poslední měsíce klesla až k takové hranici, kdy se jedná o nejnižší nezaměstnanost nikoliv za posledních devět let, jak se původně myslelo, ale za posledních devatenáct let, což je naprosto neuvěřitelné a rozhodně se tímto úspěchem může česká ekonomika chlubit.

Nová novela komplikuje vztahy ve vládě, ale je to jen bezpečnostní opatření

Za co se však chlubit podle Senátu nemůže, je novela, který aktuálně podepsal prezident Miloš Zeman. V něm se totiž zpřísňují podmínky pro pobyt cizinců. Je to však samozřejmě jenom dobře, protože aktuální situace ve světě si bohužel taková opatření žádá. Novela má umožnit zastavení pobytu všem těm, kteří se například k řízení o pobytu nedostaví, kteří lžou nebo předkládají falešné doklady. Na řízení, dle kterého se rozhodne, zda bude nebo nebude cizinec pobývat na území České republiky, rozhoduje také to, jestli je nebo není stíhán či odsouzen za úmyslné trestné činy. Hlavním podnětem však kupodivu nejsou aktuální teroristické útoky, které abnormálně otřásají světem, ale problémy se zahraničními pracovníky v českých průmyslových zónách.

Senátoři plánují novelu napadnout u Ústavního soudu

I když prezident souhlasil s touto novelou v celém svém znění, jak to řekl jeho mluvčí Jiří Ovčáček, se změnou zákona ani jedním hlasem nesouhlasí Senát. Podle něj je to narušení lidských práv. Mimo jiné jim vadí i to, že se zruší dozor u státních zástupců, kteří se zaměřovali na zadržovací zařízení pro migranty. S některými opatřeními v nové novele nesouhlasí natolik, že se rozhodli napadnout je až u Ústavního soudu.